• Nombre de visites :
  • 454
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: İran'ın geleceği nükleerleşmesine bağlı

    04/02/2007

Laricani: İran'ın geleceği nükleerleşmesine bağlı

    İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri Ali Laricani, İran'ın nükleerleşmesinin, İran milletinin geleceği ve alınyazısıyla direkt bağlantılı olduğunu söyledi.
    Bugün Tahran'da Filistin İslami Cihad Hareketi lideri Ramazan Abdullah ile basın toplantısı düzenleyen Laricani, İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı çıkan ülkelerin genelde, uluslar arası kanunların dışında nükleer faaliyetlerini sürdürdüklerini halbuki İran'ın nükleer faaliyetlerinin uluslar arası kanunlar çerçevesinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği çerçevesinde sürdüğünü söyledi.
    Ülkelerin gelişmesi için nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmanın en tabii hak olduğunu söyleyen Ali Laricani, İran'ın ilerleme ve kalkınmaya dayalı nükleer programlarını NPT konvansiyonu çerçevesinde sürdüreceğini söyledi.
    Avrupa tarafının müzakere masasını terkeden taraf olduğunu belirten Laricani, ‘İslami İran bu zamana kadar sorunun sürekli olarak müzakere yoluyla halledilmesine çalışmıştır ve bundan sonra da aynı süreci sürdürme amacındadır' dedi.
    Laricani açıklamasında ayrıca Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu denetçilerinin serbest bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek bu doğrultuda nükleer tesislere kamera yerleştirilmesinin de sıradan olduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)