• Nombre de visites :
  • 407
  • 24/10/2007
  • Date :

Bağdat bombalarla sarsıldı

       04/02/2007

Bağdat bombalarla sarsıldı

    Bağdat'da bir pazar yerinde meydana gelen patlamada 150 kişi hayatını kaybederken, 400 kişi de yaralandı.
    Bağdat'ın çeşitli semtlerinde ise 23 kişinin daha cesedi bulundu. Bu arada, Kerkük'te dün bir saat içinde 7 bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu meydana gelen patlamalarda 6 kişi hayatını kaybederken, 40 kişi de yaralandı. Dünkü olaylar üzerine Kerkük'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Öte yandan Sünni direnişin yoğun olduğu El Anbar bölgesindeki çatışmalarda 2 işgalci Amerikan askeri daha hayatını kaybetti.
    DIŞ HABERLER SERVİSİ
    Bağdat'ta bir pazar yerinde meydana gelen patlamada 150 kişi öldü, 400 kişi de yaralandı. Polis yetkilileri, kentin merkezindeki Şii Sadriya bölgesinde, kalabalık bir pazar yerinde patlayıcı yüklü bir kamyonla eylem düzenlendiğini bildirdi. Saldırı sonucunda 150 kişi ölürken; 400'den fazla kişi de yaralandı.
    Irak polisi, Bağdat'ın 30 kilometre güneyindeki Sünni bölgesi Mahmudiye'de yerel saatle sabah 08.00 civarında patlama meydana geldiğini ve sivil halktan hayatını kaybedenlerin olduğunu açıkladı. Patlamanın şiddetiyle civardaki bazı dükkanların camlarının kırıldığı, 4 aracın da alev aldığı kaydedildi. Bu arada; güvenlik güçlerinin Bağdat civarında kimliği belirsiz 23 ceset daha bulduğu bildirildi.
    Irak'ın en sorunlu bölgelerinden biri olan ve Kürtlerin, şehrin nüfus yapısını değiştirmek ve Kürt kenti yapmak için yoğun çaba sarf ettiği Kerkük'te her geçen gün huzur bozuluyor. Dün de Kerkük kentinde bir saat içinde 7 bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu meydana gelen patlamalarda 6 kişi hayatını kaybederken, 40'dan fazla kişi de yaralandı. Kerkük'teki patlamaların ilki, sabah yerel saatle 9.40'ta Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) bürolarının yanındaki bir araçta meydana geldi. Polis albayı Enver Hüseyin, patlamada en az 3 kişinin öldüğünü, 5'i IKDP muhafızı olmak üzere 30 kişinin yaralandığını söyledi. Bir kız okulunun yakınındaki araçta meydana gelen patlamada ise, okulun hafta sonu tatilinde olması nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadı. Bir benzin istasyonundaki araçta patlayan 3. bomba ise 3 sivilin ölmesine yol açtı. Kentin güneyindeki çarşıda park halindeki iki araçta da 10.30 civarında patlama oldu. Bu patlamalardaki ölü ya da yaralı sayısı konusunda bilgi verilmedi.
    SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
    Kerkük Polis Müdürü General Burhan Habib, 4 kişinin öldüğü patlamalardan sonra ilan edilen sokağa çıkma yasağınının yerel saatle 06.00'ya kadar süreceğini söyledi.
    ABD, 2 ASKERİNİ DAHA KAYBETTİ
    Irak'ın, Sünni direnişin yoğun olduğu El Anbar bölgesindeki çatışmalarda 2 işgalci Amerikan askeri daha hayatını kaybetti. İşgalci Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin batısındaki El Anbar bölgesinde çıkan çatışmada yaralanan, çok uluslu güç kapsamında görevli askerlerin dün öldüğü belirtildi. Bu ölümlerle şubatta hayatını kaybeden Amerikan askeri sayısı 20'ye yükseldi.
    VAKİT

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)