• Nombre de visites :
  • 473
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: BM'in bugünkü yapısı değişmelidir

    03/02/2007

Mutteki: BM'in bugünkü yapısı değişmelidir

    İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki BM'in bugünkü yapısı ve veto hakkına sahip ülkelerin sayısının adilce olmadığını ve bu durumun BM'de bir an önce değişmesi gerektiğini söyledi.
    Mutteki BM'de yapısında yapılacak değişikliğe kadar İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) çerçevesinde İslam ülkelerine bu ülkelerin çıkarları ve görüşlerini savunabileceği BMGK'nde veto hakkı verilmesini önerdiğini belirtti.
    Mutteki Irak'ta ABD ve diğer işgal güçlerini barış ve istikrar ortamını bozan en önemli etkenler olarak değerlendirerek, bölgede Irak'ın güvenliğinin İran kadar hiç kimse için önemli olamayacağını ama ABD'nin bölge ülkelerine tehditler ve onların amilleri olarak yanlış adres gösterdiğini vurguladı.
    İran diplomasisinin ABD'nin bu girişimlerini yenilgiye uğrattığını hatırlatan Mutteki, İran'ın dünya ülkeleri ve özellikle komşu Arap ülkeleriyle ilişkilerinin daha da güçlendiğini, ABD'nin İran aleyhinde psikolojik savaş başlattığını ve bununla Irak ve Afganistan'daki yenilgilerinin üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.
    Mutteki Iraklı meslektaşına Irak güvenliği konusunda komşu ülkelerle Arabistan ve Mısır gibi İslam ülkelerinin katılımıyla oturum düzenlenmesini önerdiğine ve bu önerinin kabul edildiğine değinerek, Mutteki ABD'yi kinaye ederek bu oturumun Irak'ta güvenliği bozan ve merkezi hükümeti zayıflatmaya çalışanlara birçok mesajlar vereceğinin altını çizdi.
    Mutteki ABD'nin şeytanca oyunları ve psikolojik savaşına rağmen İran'ın sadece geçen birkaç gün içinde 33 milyar dolarlık doğalgaz, petrol, enerji ve metro yapımı gibi alanlarda yatırım anlaşması yaptığını belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)