• Nombre de visites :
  • 437
  • 24/10/2007
  • Date :

Irak'ı işgal eden güçlerin İran karşıtı komploları

    03/02/2007

Irak'ı işgal eden güçlerin İran karşıtı komploları

    İran İslam cumhuriyeti nizamını teşhis kurulu başkanı Haşimi Rafsancani Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Dr. Adil Abdulmehdi'yle Tahran'da yaptığı görüşmede, İmam Hüseyin -as- ve Kerbelâ şehitlerinin anısını canlı tutmak ve matem merasimi düzenlemenin İslam toplumlarında zulümle mücadele, fedakarlık ve isar ruhunu geliştirme sürecini canlandırıp, zirveye ulaştıracağını söyledi.
    Rafsancani, tarih doruğunda Aşura'nın dalgalanan kızıl bayrağının bütün mazlumların zalimlere karşı mücadele simgesi olduğunu belirtti. Ayetullah Haşimi Rafsancani, bütün Iraklı grupların gönülbirliği ve yakın işbirliğini sürdürmelerinin bu ülkedeki barış ve güvenliği garanti edeceğini kaydedip, şunları söyledi: Eğer Iraklı gruplar Irak hükümeti ekseninde işgalden kurtuluş mücadelesini sürdürürlerse, işgalci güçler Irak'ı terk etmek zorunda kalacaklardır. Haşimi Rafsancani, Amerika başkanı George Bush'un yeni Irak planına değinerek, Irak halkı ve hükümetinin bu planı bile işgalci girişimlere son verme doğrultusunda kullanabileceklerini belirtti. Rafsancani, İşgalci güçlerin Irak'taki İran temsilciliğine saldırmalarının diplomatik ilkelere ters düştüğünü kaydedip, işgalci güçlerin Arap ülkelerinde İranlılardan sert mizaçlı ve şiddet eylemcisi bir portre çizmeye çalıştığını, fakat Irak'ta ekonomik alanda çalışan, İran ile Irak milletinin dayanışmasını sağlamaya özen gösteren İranlıları tutuklama girişimlerinin bölge milletlerinin işgalci güçlere karşı hınç ve nefretine yol açtığını söyledi.
    Dr. Adil El Mehdi de, Irak gelişmeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, İslam düşmanlarının bölgemizde, özellikle Irak'ta bayatlamış şii ve Sünni çatışmasını çıkarıp, körüklemeye çalıştıklarını ve maalesef aşırı uçlarında bu fitneci süreçte işgalci güçlere yardımcı olduklarını söyledi.
    Irak cumhurbaşkanı yardımcısı Mehdi, bölge ülkelerinin ve özellikle Irak komşusu ülkelerin, Irak'ta barış ve güvenliği sağlamada etkin rol oynayabileceklerini kaydedip, Irak devleti ve milletinin komşuların çok boyutlu desteğiyle Irak'ta güven ve istikrarın sağlanıp kökleştirilebileceğini söyledi. Adil Abdulmehdi, İranlıların Irak'ı işgal eden güçlerce tutuklanmış olmasından üzüntü duyulduğunu kaydedip, işgalci güçlerin güvenliği sağlayamadıkları için başkalarını haksız yere suçladıklarını vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)