• Nombre de visites :
  • 420
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistinli Taraflar Arasında Yeniden Ateşkes

    31/01/2007

Filistinli Taraflar Arasında Yeniden Ateşkes

    Bu gece geç saatlerde, Mısır'dan gelen bir heyetin arabuluculuğunda Gazze'de Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar ve El Fetih'in üst düzey yetkililerinden Ruhi Fettuh bir toplantı yaptılar. Toplantının ardından, tarafların hep birlikte katıldığı bir basın açıklaması yapıldı ve günlerdir çatışan Hamas ve El Fetih'in ateşkese vardığı belirtildi.

    Ateşkesi, kısa bir açıklama ile Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar duyurdu. Zahar, ateşkesin bu sabaha karşı saat 03.00'te yürürlüğe gireceğini bildirdi ve bundan sonra işlenecek her suçun sorumlularının tespit edilerek savcılığa verileceğini kaydetti.

    Filistin Hükümeti Dışişleri Bakanı Mahmud Ez-Zahar, Hamas ve el-Fetih hareketlerinin, ateşkes ve Ulusal Birlik Hükümetini oluşturmak için masaya dönülmesi üzerine ittifak ettiklerini haber verdi. Ittifak gereği, silahlı guruplar caddelerden çekilecek, güvenlikten sorumlu tek merci hükümet kabul edilecek, her iki hareket de kaçırdığı kişileri serbest bırakacak, provakatif konuşmalara son verilecek, iç ihtilaflarda silah kullanılmayacak, son olaylardan sorumlu olanların isimleri yetkililere sunulacak. Ateşkes Salı günü saat 03:00'den itibaren yürürlüğe girmiştir.

    Heniyye de Süleyman'a, hükümetin Filistin topraklarında çatışmaları durdurmak için çalıştığını belirtmişti. Heniyye, dün ayrıca tüm Filistinli grupları silahlarını bırakarak sokaklardan çekilmeye de çağırmıştı.

    Heniyye'nin açıklama yaptığı saatlerde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın özel temsilcisi ve danışmanı Ruhi Fettuh da Heniyye ile görüşmek için Gazze'ye ulaşmıştı.

    Bu ateşkesten önce de anlaşmalar olmuş ve buna benzer kararlar alınmış ancak Dahlan'ın katilleri bu anlaşmalara en ufak bir uyma durumunda olmadan şehir eşkiyalığına devam etmişlerdi.

    Dün Neler Oldu?

    Davos toplantısında, dostları olan İsraillilerle hasret gideren Mahmud Abbas, nihayet devreye girebildi. Günlerdir, Hamas'ın çağrılarını duymamazlıktan gelen Abbas, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere Kahire'ye gitti. İki liderin, Bugün görüşmesi bekleniyor.

    Öte yandan Abbas, temsilcisini devam Gazze'ye gönderdi. Abbas'ın temsilcisinin Filistin Hükümetinin Başbakanı İsmail Heniyye ile bir araya gelerek, son gelişmeleri değerlendireceği bildirildi. Ayrıca Heniyye, Mısır İstihbarat şefi Ömer Süleyman'ı arayarak, Filistin'deki kaos hakkında görüş alışverişinde bulundu.

    Hamas, dün yaptığı açıklamada, Mahmud Abbas'ın şimdiye kadar ki sessizliğine bir anlam veremediğini ifade etti. Filistin sokaklarında suikast düzenleyen, vatandaşları kaçıran, rehin alan, mescid bombalayan güvenlik gurubu, Filistin Devlet Başkanına itaat etmektedir. Hamas, Abbas'ın derhal vatanına dönmesini ve kendisine bağlı olarak çalışan bu gurubu Filistin'in sokaklarından çekmesini istedi. Açıklama da Çünkü ateş istisnasız hepimizi yakacaktır görüşüne yer verildi. Darbecilerin işledikleri suçlarla, kızmızı çizgiyi çoktan geçtiğine işaretle bu gurubun derhal kontrol altına alınması gerektiği bildirildi. Hamas, Ulusal Birlik Hükümetinin kurulmasına yönelik olan arzusunu bu açıklamada yineledi.

    Filistin hükümeti adına konuşan Gazi Hamid de İçişleri Bakanı Said Sıyam'ın istifa ettiği yönündeki iddiaları yalanladı.
    Hamas adına yapılan bir diğer açıklamada Bundan sonra mescidlere uzanacak her türlü çirkin elin kesileciği bildirildi. Hamas'ın bu açıklaması, Büyük Mescid, Rantisi mescidi, Hidayet mescidi ve el-Ensar mescidini hedef alan saldırıların ardından geldi. El-Fetih militanları, Hidayet mescidine yaptıkları saldırı da üç kişiyi şehit etmişler bir çok kişiyi de yaralamışlardı.

    El-Fetih'in işlediği suçlardan bir diğeri de özgür basın yayın organlarına tehditlerde bulunmasıdır. El-Cezire, Mısırlı gazeteci Hamdi Kandil ve Filistin Hükümeti Enformasyon Bakanlık çalışanları tehdit edilenlerden sadece bir kaçı. Enformasyon bakanlığından yapılan açıklamada, özgür düşünceyi yasaklayan bu tehditler sert bir dille kınandı.
    El-Fetih'in hedefinde dün, İçişleri bakanlığında müdür olarak çalışan İbrahim Salah vardı. Saldırıda Salah'ın bir koruması yaralandı. Salah'ın küçük oğlu intifada döneminde, siyonist kurşunu ile şehitd olmuştu.

    Siyonist düşman da el-Fetih'in çalışmalarına destek verdi. Hamas hareketine bağlı olan Islah ve Değişim gurubundan bir milletvekili, Ürdün sınırından Filistin'e girmek üzere iken dün öğle saatlerinde tutukladı. Siyonist İsrailin hapishanelerinde şuanda 40 dan fazla milletvekili, Bakan ve bir çok da Belediye başkanı tutuklu durumda.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)