• Nombre de visites :
  • 414
  • 24/10/2007
  • Date :

Beradei: İran aleyhinde şiddete başvurmak bir facia olacaktır

     28/01/2007

    Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El'Beradei, İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili müzakerelerin devam etmesinin önemine değinerek, İran karşısında yapılacak her türlü şiddet girişiminin bir facia olacağını açıkladı.

    El'Beradei İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Davos zirvesinde yaptığı açıklamasında, İran aleyhinde askeri girişimlerin bir sonuç vermeyeceğini hatırlatarak, bu yönde konuşmanın artık bir son bulması gerektiğini belirtti.

    Irak'a yönelik savaşın başlaması ve bu ülkenin işgaline neden olan yanlış bilgelere de temas eden Beradei, Irak konusunda yanlış bilgiler ışığında gereksiz bir savaşın çıkarıldığını söyledi.

    Beredai, İran'ın nükleer silah üretmek için gerekli donanıma sahip olmadığına da temas ederek, UAEK'nun İran'da bu yönde faaliyet gösteren her hangi bir tesis olmadığını ispatladığını, İran'ın çok yüksek düzeyde olmasa da nükleer teknoloji ve bilimine sahip olduğunu belirtti.

    Oturuma katılan Pakistan Başbakanı Şevket Aziz de İran aleyhinde girişilecek bir askeri girişimin sonuçlarının kaldırılamaz olacağına dikkat çekerek, Pakistan'ın konuyla ilgili derin kaygıları bulunduğunu ve barışçıl nükleer faaliyetlerin bütün ülkelerin hakkı olduğuna inandığını söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)