• Nombre de visites :
  • 480
  • 24/10/2007
  • Date :

Zibari: Irak İran ve Suriye'nin girişimlerini memnuniyetle karşılıyor

     24/01/2007

Zibari: Irak İran ve Suriye'nin girişimlerini memnuniyetle karşılıyor

    Irak Dışişleri Bakanı Huşyar Zibari İran İslam Cumhuriyeti ve Suriye'nin Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanlarının Bağdat'ta oturum düzenlemesi yönündeki girişimini memnuniyetle karşılayacağını açıkladı.

    İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve Suriyeli meslektaşı Velid El-Muallim dün Tahran'da yapılan görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanlarının Bağdat'ta oturum düzenlemesi önerisinde bulunmuşlardı.
    Mutteki ve El-Muallim arasında gerçekleşen görüşmede Irak'ta güvenlik ve istikrar ortamı yaratılmasının altı çizilerek, Irak'ın bütünlüğünün korunması ve Iraklı grupların birlik ve dayanışma içinde olması istenmişti.
    Mutteki bu görüşmede ABD'nin her girişiminin şiddet ortamını körüklediğine değinerek, ABD'nin yeni stratejisinde psikolojik savaşın öne çıktığı ve ihtilaf yaratmaya yönelik girişimlerin artacağı uyarısında bulundu ve bu planlar karşısında bölge ülkelerinin uyanık olması gerektiğinin altını çizdi.
    Mutteki dün Zibari ile yaptığı telefon görüşmesinde taraflar İran ve Suriye'nin bu önerisini değerlendirdiler.
    Zibari bu görüşmede İran'ın Bağdat'ta düzenlenmesini önerdiği Irak'a komşu ülkeler dışişleri oturumuyla Irak konusunda olumlu düşünceler ve girişimler peşinde olduğunu ortaya koyduğunu ve Irak hükümetinin bu girişimleri memnuniyetle karşıladığını ve İran'ı bu tutumundan dolayı takdir ettiğini belirtti.
    Zibari Mısır da dahil olmak üzere Irak'a komşu ülkeler dışişleri bakanlarına Bağdat'a gelmeleri için davetname göndereceklerine değinerek, Irak'a komşu ülkeler özellikle de İran ve Suriye'nin çabalarıyla Irak'ta güvenlik ve barış ortamının yeniden sağlanması yönünde adımlar atılmasını umduğunu vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)