• Nombre de visites :
  • 559
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: İran Filistin ve Ortadoğu'da adil bir barış için her türlü girişimi destekliyor

    21/01/2007 

Ahmedinejad: İran Filistin ve Ortadoğu'da adil bir barış için her türlü girişimi destekliyor

     İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Pakistan Cumhurbaşkanı Perviz Müşerref ile telefon görüşmesinde İran'ın Filistin ve Ortadoğu'da adil bir barış için özellikle İslam ülkelerinin yapacağı girişimleri desteklediğini söyledi.
Filistin sorununun bölge ve İslam dünyasının modern tarihte en karışık ve zor meselelerinden biri olduğuna değinen Ahmedinejad, Filistin sorununun çözümü için İslam ülkeleri liderlerinin akılcı yaklaşımı ve karşılıklı dayanışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
    Ahmedinejad bazı Batılı ülkelerin ABD'nin etkisiyle Filistin konusunda girişimlerde bulunduğuna ve bu ülkelerin daha sonra bu girişimlerinden pişman olduklarına dikkat çekerek, Avrupa ülkelerinin sadece ABD baskısından uzak bağımsız siyasetler izleyerek bölge ülkelerinde önemli rol oynayabileceğini vurguladı.
    Ahmedinejad'ı telefonla arayan ve telefon görüşmesini sağlayan Müşerref de Filistin ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarına değinerek, İslam ülkelerinin dünyanın ve İslam dünyasının en büyük sorunu olan Filistin meselesi karşısında daha fazla çaba harcaması ve karşılıklı meşveretleri artırması gerektiğini belirtti.
    Müşerref Filistin sorununun çözümü yolunda Avrupa ülkelerinden de yararlanılması gerektiğine dikkat çekti.
    İki ülke cumhurbaşkanı yapılan telefon görüşmesinde ikili ilişkiler ve işbirliğinin çeşitli alanlarda geliştirilmesini, bölgesel ve uluslararası meselelerde daha fazla işbirliği yapılması konusunu vurguladılar.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)