• Nombre de visites :
  • 390
  • 24/10/2007
  • Date :

İslam dünyasından kısa kısa...

    16.01.2007
    Filistin, Irak, Somali, İran, Mısır, Pakistan ve Lübnan'dan kısa kısa haberler. Emperyalistler, Siyonistler ve yerli işbirlikçileri saldırıyor, Müslümanlar direniyor!
    ABD askerleri, Somalili kızlara tecavüz ediyor
    İşgalci ABD askerleri Müslüman kadınların namuslarına Somali'de de el uzattı. Somalili kabile liderleri, ülkelerini işgal eden ABD ve Etiyopya askerlerinin Somalili genç kızlara tecavüz ettiklerini açıkladı.
    Bu arada 2 ABD askeri İslâmi Mahkemeler Birliği'ne bağlı direnişçiler tarafından esir alındı.
    Güney Somali'den bir kabile lideri, geçici Somali Hükümeti'ne destek amacıyla ülkeye müdahale eden Etiyopya ve onlara destek veren ABD askerlerinin Somalili genç kızlara tecavüz ettiklerini belirtti ve bunu ispat etmeye hazır olduğunu bildirdi. Kabile lideri; ‘Namuslarımıza el sürüyorlar. İşgalcilere karşı mücadele edeceğiz' dedi.
    2 ABD ASKERİ ESİR ALINDI
    Dünyabülteni haber ajansından alınan bilgiye göre de Somalili kabile lideri Abdülvahhab Halife, yaptığı açıklamada, İslâmi Mahkemeler Birliği güçlerinin geçen hafta kara operasyonuna katılan Amerikan askerlerinden ikisini esir aldığını da söyledi. Ogadin bölgesi kabilelerinin liderlerinden Abdülvahhab Halife, İslâmi Mahkemeler Birliği liderlerinin saldırılardan kurtulduğunu ve sahil bölgelerindeki İslâmi Mahkemeler Birliği güçlerini yönettiklerini açıkladı.
    Amerikan helikopterlerinin İslâmi Mahkemeler Birliği üyelerine karşı savaşmak üzere Güney Somali'ye Amerikan askeri taşıdığını söyleyen Halife, çatışmaların yaşandığı bölgelerde gıda ve ilaç sıkıntısı yaşandığını belirtti.
    ETİYOPYA ASKERLERINE PUSU: 10 ÖLÜ
    Somali'nin başkenti Mogadişu'daki işgalci Etiyopya askerlerinin direnişçiler tarafından pusuya düşürüldüğü, çıkan çatışmada en az 10 Etiyopya askerinin öldüğü bildirildi. Somalili hükümet kaynakları, Arafat hastanesi yakınlarında pusuya düşürülen Etiyopya askerleriyle silahlı grup arasındaki çatışmanın yarım saat kadar sürdüğünü söylediler. Çatışmada Etiyopya birliklerine ait askeri araçların alev aldığı da kaydedildi. (Vakit)
    Amerika'dan İran sınırına sevkiyat
    ABD, Irak üzerinden İran ile hesaplaşmanın yollarını sürdürüyor. Kuzey Irak'taki Hawalati gazetesi, ABD'nin İran sınırındaki Karadağ bölgesine 8 helikopterlik bir güç indirdiğini yazdı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley ise ABD'nin Irak'taki isyancıları yakalamak için sınırı geçebileceği uyarısında bulundu. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, Tahran'ı İran'ın, Irak'ta bulanık suda balık avladığı artık iyi biliniyor şeklinde uyardı. Bu arada, ABD'nin Irak'a göndereceği 21 bin 500 kişilik ek askerin ilk partisi olan 4 bin asker Bağdat'a vardı. (Yeni Şafak)
    Chavez'den Ahmedinejad'a sıcak ve samimi karşılama
    ABD'ye karşı en sert muhalefet yapan ülkelerin başında gelen Venezüella lideri Hugo Chavez, ülkesini ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı ağırlamaktan büyük zevk duyduğunu belirtti.
    Ahmedinejad ile görüşmesinden önce basına açıklamalarda bulunan Chavez, ABD'ye karşı ortak mücadelemiz sürecek dedi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise, ABD'nin Irak'taki başarısızlıklarını İran'ı, Iraklı direnişçilere maddi destek vermekle gizlemeye çalıştığını söyledi. Ahmedinejad, Chavez ile görüşmesinden önce, gazetecilerin, ülkesinin gerçekten Iraklı direnişçilere silah ve maddi destek verip vermediği şeklindeki sorularını cevaplarken, Kendi başarısızlıklarını başka şekilde örtmeye çalışıyorlar. Ancak itibarlarını kaybettiler ve bundan kurtulamazlar diye konuştu. ABD'nin tavrının problemlerini çözemeyeceğini söyleyen Ahmedinejad, ABD'yi Irak halkını görmezden gelmekle suçladı. (Vakit)
    Nasrullah: Lübnan'da barışı ABD bozuyor
    Hizbullah lideri Hasan Nasrullah, ABD'nin Lübnan'da ulusal bir birlik hükümeti kurulması çabalarını engellediğini söyledi.
    Kuveyt'te yayınlanan El Anbaa gazetesine demeç veren Nasrullah, ABD, Lübnan'da ulusal bir birlik hükümeti kurulmasını engelliyor. Krizin özü budur. Amaç, (Başbakan) Fuad Sinyora hükümetini güçlendirmek, çünkü bu durumda bu onların hükümeti. Bu, ABD'nin Beyrut'taki elçiliğinin hükümetidir diye konuştu. Sinyora hükümetinin ABD yönetiminin tüm isteklerini tartışmasız kabul ettiğini vurgulayan Nasrullah, ABD'nin her türlü isteği, mevcut hükümet tarafından 10 dakikada onaylanıyor. Bu nedenle bu hükümete, (ABD büyükelçisi Jeffrey) Feltman hükümeti diyorum. Ne isterse veriliyor. Tüm Lübnanlılar, Feltman'ın neredeyse her gün hükümet merkezlerini ziyaret ettiğini biliyor diye konuştu. Hizbullah liderliğindeki muhalefet, Batı tarafından desteklenen Sinyora hükümetini düşürmek için kampanya yürütüyor. Sinyora hükümeti, Hizbullah'ın veto gücünün bulunacağı bir birlik hükümetini reddediyor.
    Iraklı siyasî gruplar Ankara'da Kerkük'ü tartıştı
    Türkiye'nin dış politikada öncelikli konularından biri olan Kerkük'ün geleceği, Ankara'da Irak'tan çeşitli partilerin temsilcilerin katıldığı toplantıda ele alındı.
Global Strateji Enstitüsü'nün düzenlediği Kerkük 2007 adlı toplantıdan, Kerkük, Irak şehridir mesajı çıktı. Panele katılan Iraklı siyasiler, Kerkük'ün statüsünün belirlenmesi için bu yıl yapılması planlanan referanduma bütün Iraklıların katılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin muhtemel bir Kerkük müdahalesine soğuk bakılan toplantıda, Iraklı Kürtlerin ve ABD'nin şehre silahlı ya da sivil kişilerin girmeyeceği sözünü tutmadığı kaydedildi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç konuşmasında Kerkük'ün, Irak'ın milli serveti olduğunu belirterek kentin geleceğine bütün Iraklıların karar vermesi ve özel bir statüye kavuşturulması gerektiğini söyledi. Panelde devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in idamı konusunda da tartışma yaşandı. Konuşmacılardan birinin Saddam için, Allah rahmet eylesin. demesine bazı katılımcılar, Bu senin görüşün. diyerek müdahale etti. Panele davet edilmeyen Iraklı Kürt gruplar ise toplantıya tepki gösterdi.
    Heniye: Hamas İsrail'i asla tanımayacak
    Filistin Başbakanı ve Hamas'ın liderlerinden de olan İsmail Heniye, el Manar televizyonuyla yaptığı mülakatta, Hamas asla işgalin meşruiyetini tanımayacaktır. Hamas asla İsrail işgalinin meşruiyetinin tanınması konusunda esneklik göstermeyecektir dedi.
    Pakistan'da kamplara operasyon
    Pakistan ordusu, Afganistan sınırı yakınında bulunan militan kamplarına operasyon düzenledi. Yaşanan çatışmada 30'un üzerinde militanın öldürüldüğü açıklandı.
Pakistan ordusuna bağlı askerler, militanlara karşı Afganistan sınırında operasyon başlattı. 3 ayrı kampın hedef alındığı operasyon sırasında 30'un üstünde militanın ölü olarak ele geçirildiği, kampların ise yok edildiği bildirildi. Tümgeneral Shaukat Sultan, 25-30 kadar yabancı uyruklu militanın bölgede bulunduğu yönünde istihbarat alınca, helikopterler bölgeye indik ve çatışmaya başladık dedi. Tümgeneral Sultan, Meydana gelen durumun ardından net bir rakam ifade etmek güç, ancak büyük bir bölümünün öldüğünü sanıyoruz. 5 kamptan 3'ü tamamen yok edildi şeklinde konuştu.
    Mısır'da peçeli türbana yasak
    Mısır Vakıflar Bakanı, Mısırlı kadınları din konusunda eğitmekle görevli rehberlerin peçeli türban takmasını yasakladı.
    El Masri El Yom gazetesinin haberine göre Bakan Zakzuk, Peçeli türban takan kadınların dini rehber olarak atanmasına tamamen karşıyım dedi ve bunun peçeli türban kültürünü yayma riski taşıdığını söyledi.
    Habere göre, Bakan Zakzuk ayrıca, Peçeli türban bir alışkanlıktır, bir inanç değil. Dinle hiçbir alakası yoktur dedi. Mahmud Hamdi Zakzuk, geçen hafta peçeli türban takan bir dini rehberi toplantıdan atmasıyla gündeme gelmişti.
    Kadınların çoğunun türbanlı olduğu Mısır'da bu konudaki polemik hala gündemde. Mısırlı Kültür Bakanı Faruk Hüsni türbanı gericilik olarak niteleyince ağır eleştirilere hedef olmuştu. (internethaber)
    ABD'ye 2 Tabut Daha
    Irak'ın başkenti Bağdat'ta, dün yol kenarına konulan bir bombanın patlaması sonucu 2 ADB askeri öldü, 4 asker yaralandı. Bir ABD askeri biriminin Bağdat caddelerinde patlayıcı kontrolü yaptığı sırada meydana gelen olayda Bağdat Çok Uluslu Tümeni'ne mensup 2 ABD askeri öldü 4'ü de yaralandı.
Kaynak: www.haksoz.net

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)