• Nombre de visites :
  • 404
  • 24/10/2007
  • Date :

Hamenei'den Mezheb Ayrımcılarına Cevap

    10/01/2007
    İran İslam Cumhuriyeti'ne yönelik mezhepçe saldırılara karşı İran Şii Cumhuriyeti değildir! diyerek, Şiisiyle Sünnisiyle bütün müslümanları birlik olmaya çağırdı.
Sağlık durumu hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılan İslam İnkılabı rehberi İmam Hameney, dün Kum şehrinde kalabalık bir topluluğa hitaben yaptığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti'ne yönelik mezhepçe saldırılara karşı İran Şii Cumhuriyeti değildir! diyerek, Şiisiyle Sünnisiyle bütün müslümanları birlik olmaya çağırdı.

    Ehl-i Sünnet ve Şii ulemasının müslümanlar arasında çıkartılmak istenen mezhepçi taassuplar karşısında İslam ümmetini uyarmasını ve müstekbirlerin bu komplosuna karşı dikkatli olmalarını isteyen İmam Hameney, günümüzde bu oyunların oynandığına dikkat çekti.

    Düşmanların müslümanlar arasında mezhepçi taassuplar ve kardeş kavgası çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken İmam Hamenei, Sünni ve Şii kardeşlerimden bu komplo karşısında uyanık olmasını istiyorum dedi.

    Bugün dünya müslümanlarının, öizellikle de ulema, aydın, siyasetçi ve önde gelen şahsiyetlerin öncelikli vazifesi, müslümanlar arasında vahdeti güçlendirmek, ihtilafların önünü almak, İslami uyanışı yükseltmektir diyen İmam Hamenei, İslam'ın altının oyulmak ve müslümanlar arasında provakasyonların çıkarılmak istendiğine dikkat çekti.

    Düşmanlarımız müslümanlar arasında ihtilaf ve çatışma çıkarmaya kararlı görünüyorlar. Şiiler bu provakasyonlara hizmet edecek en küçük söz ve davranıştan önemle kaçınmalıdırlar. Sünni kardeşlerim de, düşmanların bu hileleri karşısında uyanık olmalıdırlar. diyen İmam Hamanei emperyalist Amerika'nın Irak, Afganistan, Lübnan ve Filistin'de yenilgiye uğradığını belirtti.

    İmam Hamenei yenilgiye uğrayan İslam düşmanlrının bu yengilerin intikamını almak için mezhep çatışması ve İran İslam cumhuriyeti'ne yönelik düşmanlık oluşturmaya çalıştıklarına dikkat çekerek Bu yenilgilerin ardından Amerikan hizmetinde olan güçler, İslami uyanışı bastırmak amacıyla şii-sünni kavgası çıkarma komplosuna yöneldiler dedi.

    İslam inkılabı'nın zafere ulaştığı günden beri düşmanca propagandaların yapılmaya devam ettiğini ve günümüzde bu propagandalada ağırlık verildiğine dikkat çeken İmam Hameney, düşmanların bölge ülkelerini İran ile korkutmaya çalıştığını belirtti.

    İmam Hamenei İslam ülkelerindeki siyasetçileri ve özelde bölge ülkelerini uyararak, İslam'ın şerefinin ikame edilmesi, İran İslam cumhuriyeti'nin güç ve direncinin İslam'ın şerefini ikame edeceğini ve bununda kendilerinin yararına olacağını söyledi.

    İmam Hamenei, İslam ülkelerinin zayıflığının başlıca sebebininin Amerika'nın zorbalık ve kabadayılığı karşısında ürkmeleri olduğuna dikkat çekerek Amerika siyonist rejimi bazı Arap rejimlerinin yardımıyla korumaya çalışıyor. dedi.

    Amerika'nın İngiltere ve bazı Arap ülkeleriyle birlikte İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı ittifaklar kurmaya çalştığına dikkat çeken İmam Hamenei Bu gibi ittifaklarla İslam'ın şerefini yükselten ve bunun uğrunda nice fedakarlıklarda bulunan bir millete karşı düşmanlık içinde bulunanlar kendilerine dikkat etmelidirler dedi.

    Arap ülkelerinin bu tehlikeli tuzaklardan uzak kalmaya çağıran İmam Hamenei, Bu gibi ittifaklar hiç bir işe yaramadı. Çünkü tahmili (İran -Irak savaşı) boyunca bundan daha büyük ittifaklar vardı. Onlar sekiz yıl boyunca bütün çabalarını sarfettiler, ancak başarılı olamadılar. Bugün de İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı komplo içinde olanlar hiç bir şey yapamayacaklardır. dedi.

    İngiliz basınından Sunday Times'in, siyonist İsrail rejiminin İran'ın nükleer tesislerine saldırı planı yaptığı ve savaş uçaklarıyla İran'ın değişik bölgelerine saldırı düzenleyeceği yönündeki haberlerin ve Amerika'nın gözdağı amacıyla körfeze savaş gemilerini yığmaya başlamasının ardından, İran'nın kararlı tavrını ortaya koyan İmam Hamenei, İran halkı nükleer enerjiden yararlanma hakkından asla vazgeçmeyecektir. İran İslam Cumhuriyeti yöneticilerin hiç kimse İran halkını bu hakkından vazgeçiremez dedi.

    Sağlığı hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılan ve bazı internet sitelerinde öldüğü yönünde haberler çıkan İmam Hamanei'nin soğuk algınlığından rahatsız olduğu ve konuşması sırasında birkaç kez öksürdüğü ileri sürüldü.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)