• Nombre de visites :
  • 404
  • 24/10/2007
  • Date :

Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatı yeniden başladı

    09/01/2007

Türkiye'ye doğalgaz sevkıyatı yeniden başladı


    BOTAŞ genel müdürü İran doğalgazının Türkiye'ye sevkıyatının yeniden başladığını, ancak sevk edilen doğalgaz hacminin düşük düzeyde olduğunu, oysa İranlı yetkililerin Cuma gününe kadar sevkıyatın tam düzeyde gerçekleşeceği vaadinde bulunduğunu açıkladı.
    Fars haber ajansının haberine göre iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın 14. maddesi İran'a doğalgaz ihracatını durdurma hakkını tanımış olmasına karşın BOTAŞ hala zararının telafi edilmesini talep ediyor. 14. maddede doğalgaz ihracatının elde olmayan nedenlerden ötürü kesilmesi durumunda İran'ın sorumlu olmayacağı belirtiliyor. Ancak BOTAŞ genel müdürü iç tüketimin artmasından dolayı ihracatın durdurulmasının bu madde kapsamına girmediğini ileri sürüyor. Milliyet gazetesine konuşan Türk yetkili bu elde olmayan sebep sayılamaz, çünkü her yıl kış havalar soğuyor, ifadesini kullandı. BOTAŞ genel müdürü epidemik hastalıklar, deprem, yangın, yaptırım, savaş ve terör faaliyetleri gibi olayların 14. madde kapsamına girdiğini belirtiyor.
    Söz konusu yetkili ayrıca haddini aşan bir açıklamada, İran'ın Türkiye'ye doğalgaz ihracatını durdurmayı adet haline getirdiğini, bu ülkede doğalgazın ucuz olması nedeniyle tüketimin çok yüksek olduğunu, İranlıların su gibi doğalgaz tükettiğini ve bu yüzden taahhütlerini yerine getiremediklerini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)