• Nombre de visites :
  • 435
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: ABD çifte standart ve ayrımcı siyasetlerinden el çekmeli

                                                                                                                                               

Laricani: ABD çifte standart ve ayrımcı siyasetlerinden el çekmeli
07/01/2007
    İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani Çin'e yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde Pekin'de yabancı muhabirlerin de katıldığı basın toplantısında ABD'ye çeşitli meselelerle ilgili çifte standart ve ayrımcı siyasetlerinden el çekmesi tavsiyesinde bulundu.
    Pekin'de İran büyükelçiliğinde yapılan basın toplantısında Laricani yaptığı açıklamalarında, muhabirlerin sorusu üzerine nükleer silahlarla barışın korunamayacağına değinerek, Eğer ABD barış yanlısıysa, çifte standart ve ayrımcı siyasetlerinden el çekmelidir dedi.
    İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın özel temsilcisi olarak Çin'e resmi ziyaret düzenleyen Laricani, ABD'nin İran aleyhinde ambargo ve tehditlerinin İran'ın çeşitli alanlarda yaşanan teknolojik gelişmesinin önünü alamayacağını hatırlatarak, İran'ın 27 yıldır zaten ambargo altında yaşadığını ve ilerlemesine devam ettiğini, yeni ambargo kararlarından dolayı kesinlikle kaygılanmadığını belirtti.
    Laricani İsrail'in İran aleyhinde tehditlerine de değinerek, İsrail başbakanı Olmert'in açıkça nükleer silahlara sahip olduğunu itiraf ettiğini BMGK'nin bu rejimi kınaması gerektiğini söyledi.
    Laricani muhabirlerin ABD'li bir araştırma kurumunun İran'ın petrol ihracatının 2015 yılına kadar sıfıra ineceğini tahmin ettiği ve İran'ın bu nedenle mi nükleer enerji peşinde olduğu yönündeki sorusunu yanıtlayarak, bunların ABD'nin yanlış hesaplarından biri olduğunu ve bu tür hesap hatalarının ABD'nin bölgede savaş bataklığı içinde saplanıp kalmasına neden olduğunu, bu yanlış hesapların devam etmesi halinde sorunların büyüyerek artacağını belirtti.
    İran petrol ihracatı rakamlarında her hangi bir düşme kaydedilmediğini ve İran'ın gelecek yıllarda nükleer enerji ihtiyacı olacağını hatırlatan Laricani, İran petrol ihracatı rakamlarında düşüş yaşanmayacağını vurguladı.
    Laricani Çinli yetkililerle yaptığı görüşmeler konusunda soruları da cevaplayarak, Çinli yetkililerle ikili ilişkiler ve işbirliği alanları, çeşitli bölgesel ve uluslararası meselelerle ikili ilişkilerin artırılması gerekliliği gibi konuları ele aldıklarını söyledi.
    Laricani Çin cumhurbaşkanı Hu Jiantao ile görüşmesinde İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yazılı bir mesajını kendisine ilettiğine değinerek, iki ülke arasında birçok alanda uzun vadeli işbirliği yapma imkanı bulunduğunu, iki ülke yetkilileri arasında bu tür görüşmelerin yapıldığını ve bu görüşmelerin ikili ilişkileri olumlu etkilediğini belirtti.
    Muhabirler Siyonist rejim İsrail başbakanı Olmert'in de geçen ay içinde Çin'e ziyaret düzenlediği ve kendisinin Çin ziyaretinin de İsrail tehditleriyle ilgili olup olmadığı yönündeki soruyu da Laricani, İsrail'in tehditlerini ciddiye almadıklarının, İsrail'in kendisinin içine düştüğü perişan duruma çare bulması gerektiğinin altını çizdi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)