• Nombre de visites :
  • 472
  • 24/10/2007
  • Date :

Rafsancani: Barış amaçlı nükleer faaliyetlerimizi kimse durduramaz

Rafsancani: Barış amaçlı nükleer faaliyetlerimizi kimse durduramaz

     İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Konseyi başkanı ve İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Batı'yı nükleer programıyla ilgili olarak İran'a baskı yapmaması konusunda uyardı.
     Rafsancani, Kurban Bayramında, Tahran Üniversitesi'nde kıldırdığı bayram namazında okuduğu hutbede, İran'ın barış amaçlı nükleer programını asla bırakmayacağını belirterek, Batılı ülkelerin İran'a yönelik haksız bir davranışın Batı ve Orta Doğu için bazı sonuçları olacağını söyledi.
     BM'nin 23 Aralıkta nükleer programı nedeniyle İran'a yaptırım uygulanması kararı almasına değinen Rafsancani, Bu tehlikeli bir karar. İstenilen sonucu vermeyecektir. Hiçbir karar nükleer çalışmalarımızı durduramaz. Zira İran milleti ve devleti nükleer teknoloji konusunda kararlıdır ve ayrıca çalışmalarımız şeffaftır dedi.
     Nükleer programıyla ilgili olarak İran'ın haksız davranışlara maruz kalmasının sonuçları olacağını söyleyen Rafsancani, Batı'nın bölgede kendi kendine sorunlara yol açacağını, burada çıkacak yangının İran ile sınırlı kalmayacağını, diğerlerini de yakacağını kaydetti.
    İslami İran'a yapılacak baskıların neden olacağı sonuçların Irak, Afganistan ve Filistin'e yapılanların neden olduğu sonuçlarla mukayese edilemeyeceğini de hatırlatan İran eski cumhurbaşkanı, sorunun çözümü için BM'nin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'yla (UAEK) beraber çalışmaya hazır olduklarını da zaten İran'ın bu zamana kadar ki çalışmalarının ajansın gözetiminde olduğunu söyledi.
     Batılı ülkeler UAEK ile görüşmeler için Tahran'ın uranyum zenginleştirme programını askıya almasını şart koşarken İslami İran halkı ve devleti ise Batılıların dayatmacı her türlü teklif ve şartlarını reddediyor.
     Rafsancani ayrıca Hz.Mesih (a.s)'ın veladeti münasebetiyle de Hz.İsa'nın takipçilerini tebrik etti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)