• Nombre de visites :
  • 597
  • 24/10/2007
  • Date :

Türkmenistan'da Soros harekete geçti!


   

Türkmenistan'da Soros harekete geçti!
Türkmenistan'da Cumhurbaşkanı Saparmurad Niyazof'un ani ölümünden sonra sözde kadife devrimleriyle tanınan ve Orta Asya ve Eski Sovyetler'den bağımsızlığını kazanan ülkelerde iktidarları yıkmakta önemli rolü olan yahudi asıllı Soros harekete geçti.
    Türkmenistan'da Devlet Başkanı Saparmurad Niyzaof'un ani ölümünden sonra, ülkede çalkantılı bir döneme girileceği beklentisi dile getiriliyor. Reuters ajansı, dünyanın en büyük doğal gaz rezervlerinin üzerinde oturan Türkmenistan'ın üzerinde etkili olmak için rekabetin başladığını bildirdi. Rusya'daki Batılı bir diplomat, Sahnedeki aktörlerin değişmesini bekliyoruz. Kaygılıyız ama neler olup biteceğini söylemek için çok erken dedi. Orta Asya uzmanı Martha Brill Olcott da, kesinlikle renkli bir geçiş olmasını bekliyoruz diye konuştu.
    Türkmenistan'da cumhurbaşkanın ölümünden sonra, gerek ülkede, gerekse dünyada halefinin kim olacağı konusunda spekülasyonlar yapılıyor. Bu konuda sözde çeşitli kültürel kuruluşlar adı altında ülkelerin temelini oyan ve darbe sponsoru olarak bilinen yahudi asıllı Amerikalı George Soros'un harekete geçtiği bildiriliyor. Soros'un daha önce ülkede ‘daha fazla demokrasi' bahanesiyle ülkede karışıklık çıkarmaya çalışan gruplara para aktarmaya başladığı bildiriliyor. AB de, Niyazof'un ölümünün ardından bu ülkede demokrasinin tesisi çağrısında bulunarak muhaliflere destek vereceğinin sinyalini verdi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)