• Nombre de visites :
  • 407
  • 24/10/2007
  • Date :

Danimarka'da Kur'an en popüler 'Noel armağanı'

     2005'teki karikatür krizi ile İslam dünyasında infiale yol açan Danimarka'da, en çok alınan Noel hediyesi Kur'an-ı Kerim çıktı. Danimarkaca'ya çevrilen 5 bin adet Kur'an, 1 ay içinde tükendi. Kur'an en iyi satışlar listesinde ikinci sırada
     KOPENHAG
     Hz. Muhammed'i (s.a.a) terörist gösteren çirkin karikatürleri yayınlayarak uluslararası krize yol açan Danimarka'da, Danimarka diline çevirilen Kur'an-ı Kerim'in en çok aranan Noel hediyelerinin başında geldiği bildirildi. Hristiyan Kristelig Dagbladet gazetesindeki haberde, Kur'an'ın Danimarka diline yapılan 5 bin adet çevirisinin 1 ay içinde tükendiği ve en iyi satışlar listesinde de ikinci sıraya yerleştiği belirtildi.
    KRİZ İLGİYİ TETİKLEDİ
    İslam dini uzmanı Jörgen Baek Simonsen, okurların Kur'an'a ilgisinin artışını, krize yol açan karikatürlerin yayımlanmasından sonra İslam dininin gündeme taşınmasına bağladı. Danimarkalı araştırmacı, karikatür krizinden sonraki dönemde İslam ya da Müslümanlara değinmeden ne bir haber okunabildiğini ne de dinlenebildiğini de belirterek, Bu da Kur'an'da ne yazdığını bilme arzusunu açıklıyor diyor. AB Komisyonu'nun kamuoyu yoklaması organı olan Eurobarometre'nin son kapsamlı araştırmasında, din unsuruna en fazla ağırlık veren Avrupalı ülkeler arasında Danimarka yüzde 31 ile Kıbrıslı Rumlar (yüzde 81), Maltalılar (yüzde 70) ve İtalyanlar (yüzde 63)'dan sonra dördüncü gelmişti.
    İSLAM İKİNCİ BÜYÜK DİN
    Danimarka'da devletin resmi dini olan Protestanlık'tan sonra Müslümanlık geliyor. Katoliklerin sayısı Müslümanlardan daha az. 5.5 milyon insanın yaşadığı Danimarka'da nüfusun yüzde 3'ünü Müslümanlar oluşturuyor. 
    Küresel krize yol açan karikatürler
    Danimarka gazetesi Jyllands-Posten'de 30 Eylül 2005'te yayımlanan ve Hz. Muhammed'i(s.a.a) bir bombayla gösteren çirkin karikatürler daha sonra Ocak ve Şubat ayında Avrupa'da başka gazetelerde de yayımlanmış, buna karşılık Libya ve Afganistan başta olmak üzere pekçok ülkede kimi zaman can kaybıyla sonuçlanan eylemler yapılmıştı. Karikatürler, İslam ülkelerinin tepkisini çekmiş, Danimarka'ya karşı protestoları ve boykotları da beraberinde getirmişti. Danimarka, temsilciliklerinin hedef alınması üzerine bazı ülkelerdeki elçiliklerini kapatmak zorunda kalmış, Danimarka şirketleri de boykotlardan büyük zarar görmüştü.
Yenisafak.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)