• Nombre de visites :
  • 376
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: İran nükleer dosyası kapandı


   

Mutteki: İran nükleer dosyası kapandı
İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki İran nükleer meselesinin çözümlendiğini, İran'ın nükleer teknolojiye ulaştığını ve bunun İran nükleer dosyasının kapandığı anlamı taşıdığını açıkladı.
    Mutteki Vietnam Dışişleri Bakanı yardımcısı Wu Dung ile Tahran'da yaptığı görüşmesinde İran'ın NPT anlaşmasına taraf olan bir ülke olarak anlaşma şartlarına bağlı ve anlaşmazsızlıkların giderilmesi için en iyi yolun müzakereler olduğunu ve İran'ın ısrarla nükleer silahlardan arınmış bir dünya istediğini vurguladı.
    Wu Dung İran-Vietnam 3. ortak komite toplantısına katılmak üzere yanında üst düzey heyetle Tahran'a geldi.
    Mutteki Vietnam heyetini karşıladıktan sonra yaptığı açıklamasında iki ülke arasında ilişkilerin yapılacak müzakere ve görüşmeler ardından gelişmesini umduklarını belirtti.
Mutteki açıklamalarının devamında Irak ve Afganistan'da devam eden güvensiz ortama Lübnan'da İsrail saldırında 33 günlük direnişle elde edilen zafere, Filistin'de Hamas'ın seçim zaferine ve Irak konusunda Baker-Hamilton raporuna değinerek, İran açısında Baker-Hamilton raporunun Irak konusunda gerçeklerin % 50'sini kapsadığını, bütün bu gelişmelerin ABD'nin son yıllarda bölgede uyguladığı yanlış siyasetlerin en bariz göstergesi ve ABD'nin politikalarını gözden geçirmek zorunda olduğunu hatırlattı.
     Wu Dung da bu görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulunarak, ilişkilerin iyi bir düzeyde olduğunu ve ilişkilerin her alanda geliştirilmesi için çaba harcanmasını istedi.
    Tahran'da gerçekleşen Mutteki-Wu Dung görüşmesinde iki ülke arasında siyasal, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yönünde işbirliği protokolleri imzalandı ve İran'ın ASEAN'a üye olması konusu ele alındı.
    Kaynak: irna.com

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)