• Nombre de visites :
  • 340
  • 24/10/2007
  • Date :

Haddad Adil: ‘Batı ortadoğu'da barış ve demokrasiye inanmadığını Filistin'de göstermiştir.'

    İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Golam Ali Haddad Adil Filistin Devleti Başbakanı İsmail Haniye ile Tahran'da görüşmesinde ABD ve Batılı ülkelerin Filistin'e yaptığı baskıların Batının Ortadoğu'da demokrasiyi desteklediği yolundaki iddialarını boşa çıkardığını söyledi.
    Haddad Adil Filistin'i ABD'nin 60 yıldır demokrasi ve özgürlük iddialarının boşa çıktığı bir meydana benzeterek, bugünün hassas sürecinde bütün Filistinli grupların birlik ve dayanışma içinde olmasının önemine vurgu yaptı.
    İslam dünyası ve Filistin düşmanlarının İslam dünyasının her türlü vahdetine karşı olduğuna değinen Haddad Adil, Lübnan'da İslami direnişin Siyonist İsrail saldırıları karşısında zafer elde etmesinin ardından ABD ve İsrail'in bölge ülkelerinde Sünni-Şii ihtilafı yaratmaya ve ABD'nin Şiiler hakkında yanlış tasavvurlarla İslam karşıtı siyasetlerini bölgede uygulamaya ve Filistin ülküsünün unutulmasına çalıştığını belirtti.
    İran İslami Şura Meclisinin düzenlediği Filistin konferansına değinen Haddad Adil, Filistin ülküsünün insani ve İslami bir ülkü olduğunu ve İran halkının bu ülküyü her zaman desteklediğini ve destekleyeceğini vuruladı.
    Haniye de bu görüşmede İran'ın Filistin konusunda desteklerine teşekkür ederek, İran'ın Müslümanların kalbinde Kudüs'ün özgür kılınması ve Filistin ülküsünün yaşaması için önemli rol oynadığını belirtti. 
    Filistin halkının Hamas'ın galip çıktığı seçimlerden sonra İsrail tarafından ekonomik ve siyasi kuşatmaya tabi tutulduğunu hatırlatan Haniye, Filistin halkının bütün zorluklara rağmen davasında zafere ulaşacağını ve Filistin'in seçimle işbaşına gelen hükümetinin İsrail'i resmen tanımayacağını ve işgalciler karşısında direnişini durdurmayacağını vurguladı.
    Filistinli grupların birlik ve dayanışma içinde hareket etmesinin Filistin devletinin en öncelikli siyaseti olduğuna dikkat çeken Haniye, ABD ve İsrail'in İslam dünyasında Müslümanlar arasında ihtilaflar çıkarmaya çalıştığını ama Filistin'de milli birlik içinde bu oyunlara karşı koyulduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)