• Nombre de visites :
  • 408
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamaney: Irak hükümetinin istemesi halinde, İran güvenliğin sağlanması için her türlü yardımı yapmaya hazırdır

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney , Irak hükümetinin istemesi helinde İran'ın , Irak'ta güvenliğin sağlanması için her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

 Ayetullah Hameney , Irak cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşmede, Irak'taki güvensizlik ve kargaşanın tüm bölgenin zararına olduğunun altını çizerek, Irak'ta güvenliğin sağlanması için atılacak ilk adımın işgalcilerin bu ülkeden çekilmesi olduğunu söyledi.

Irak'ta güvenliğin sağlanmasının insani ve dini bir görev olarak gördüklerinin altını çizen Ayetullah Hamaney, İran'ın kalkınmış, ilerlemiş ve güvenli bir Irak istediğini ifade etti.

İran dini lideri Irak'ta güvenliğin olmamasının en büyük sebebinin işgal güçlerinin varlığı , terör örgütleri ve eski Baas üyeleri olarak saydı.

Irak'taki mevcut durumun oluşmasında ABD'nin politikalarının etkisinin büyük olduğunu vurgulayan dini lider, güvensizlik ortamının sürmesinin isteyenlerin Saddam gibi bir diktatörü işbaşına getirmek istediklerini söyledi.

 Irak'ta terör olaylarının Şii- Sünni çatışması gibi gösterildiğine çalışıldığını ifade eden Ayetullah Hameney, Şii ve Sünnilerin yüzyıllardan beri yan yana yaşadıklarını ve aralarında bir sorun olmadığını vurguladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de görüşmede yaptığı açıklamada, İki ülke ilişkilerini ilerlemesinin tüm bölge yararına olacağını vurguladı ve ülkesinde güvensizlik isteyenlerin demokratik bir Irak istemediklerini söyledi.

 Talabani, Irak'ın güvenlik dosyasının şu an Irak hükümetinin elinde olmadığını ve eğer Irak'ın güvenliğinin hükümete bırakılırsa o zaman Irak halkının güçlerini seferber ederek, ülkede güvenliği tam olarak sağlayabileceklerini ifade etti.

Talabani,Irak devlet ve milletini verilen destekten dolayı İran halkı ve hükümetine teşekkür etti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)