• Nombre de visites :
  • 327
  • 24/10/2007
  • Date :

Hatemi: İran ve Türkiye kapsamlı stratejik işbirliği yapmalıdır

Hatemi: İran ve Türkiye kapsamlı stratejik işbirliği yapmalıdır

 

İran İslam Cumhuriyeti geçmiş cumhurbaşkanı ve Uluslar arası Medeniyet ve Kültürler arası diyalog kurumu başkanı Seyyid Muhammed Hatemi İran ve Türkiye’nin kapsamlı stratejik işbirliğine gitmesinin zorunlu olduğu değerlendirmesini yaptı.

Hatemi Ankara’da Türkiyeli düşünür, tanınmış basın mensupları siyasi parti liderleri ve üniversite öğretim görevlilerinin katıldığı oturumda yaptığı konuşmasında iki ülkenin hassas ve kırılgan bir yapıya sahip coğrafyada yer aldığına değinerek, iki ülke arasında yapılacak kapsamlı stratejik işbirliğinin bölgesel ve uluslar arası krizlerin aşılmasına yardımcı olacağını belirtti.

Hatemi konuşmasında medeniyetler ve kültürler arası diyalogun militarizm karşıtı bir olgu olarak dünyada gündem yarattığını hatırlatarak, uluslar arası kamuoyunun bu olguya ilgi duyduğunu belirtti.

Irak’ta demokratik bütün grupların katılımının sağlandığı ve yabancı güçlerin müdahale etmediği Irak’ın toprak bütünlüğünün sağlandığı bir yapının Irak’ın sorunlarını çözümleyebileceğini hatırlatan Hatemi, Irak’ta her türlü şiddet girşimlerin son bulması ve ülkenin ilerlemesi ve gelişmesi için çaba harcanması gerektiğini belirtti.

ABD tarafından İran’a uygulanması muhtemel bir ambargoya Türkiye’nin de katılmasını beklediği yolunda bir soruyu da yanıtlayan Hatemi, ülkelerin beklentileri konusunda bilgi sahibi olmadığını ama ABD’nin böyle bir beklentisi olması halinde bunun mantıksız ve kanunsuz olduğunu söyleyebileceğini vurguladı.

ABD’nin çifte standartlara dayalı şiddet yanlısı politikalarının Ortadoğu’da şiddet ve güvensizliği artırdığına dikkat çeken Hatemi, ABD hükümetinin bu yanlış siyasetlerinin yenilgisinin yapılan seçimlerde de Amerikan halkı tarafından açıkça ortaya koyulduğunu söyledi.

Hatemi Avrupa ülkelerinin İran barışçıl nükleer faaliyetleri karşısında politikalarının da üzücü olduğuna değinerek, Avrupa’nın İran nükleer dosyasının kanunsuz ve hukuka aykırı bir yanı olmadığını çok iyi bildiğini ama ABD baskısıyla Amerikan politikaları doğrultusunda hareket ettiğini hatırlattı.

İran nükleer meselesinin sadece yapıcı ve olumlu müzakere ve diyaloglarla çözümlenebileceğine vurgu yapan Hatemi, İran’ın nükleer faaliyetlerinin uluslar arası kanun ve hukuk çerçevesinde devam ettirildiğini ve yakın bir zamanda Batılı bazı güçlerin baskı ve tehdit politikalarının sonunun geleceğini belirtti.

ABD’nin kitle imha silahları ve diktatörizme karşı olduğu iddialarıyla Irak’ı işgal ettiğine dikkat çeken Hatemi, ABD’nin Irak işgali ardından bu ülkenin dünyanın en büyük terör ve şiddet merkezi haline dönüştüğünü ve Irak’ta bu durumu gören Amerikan halkının bu politikaları yürütenleri yenilgiye uğratan seçimde önemli mesajlar verdiğini hatırlattı.

Hatemi ABD bugünkü ve gelecek yönetimlerinin halkın bu mesajını iyi algılaması gerektiğini belirterek, ABD’nin diğer ülkelerle düşmanca tutumları yerine barışçıl işbirliğini öne çıkarması gerektiğini ifade etti.

Oturuma katılan Türkiye Diyanet işlerinden sorumlu devlet bakanı ve üniversite öğretim görevlisi Prof. Mehmet Aydın da konuşmasında Hatemi ile barış itilafı grubu içinde ortaklaşa çalışmalar yaptıklarına değinerek, bugünkü dünya durumunun çok iyi tahlil edilmesi, dünyanın çeşitli bölgelerinde çeşitli kültür ve uygarlıklarla yakından tanışmak gerektiğini vurguladı.

Hatemi konuşmasında Irak’taki durumun vahametine dikkat çekerek, Irak’ta hali hazırda yaşanan gelişmelerin bütün bölgeyi tehdit ettiğini ve bu durumun sadece Irak halkının kendisinin düzelterek, Irak’ta barış ve istikrar oluşturabileceğini vurguladı.

irna haber ajansı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)