• Nombre de visites :
  • 470
  • 24/10/2007
  • Date :

Çin ve Rusya’dan İran konusunda Amerika’ya karşı ortak tutum

İslami İran'ın nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanmaya dayalı çabaları devam ederken, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran konusunda karar almak için gerçekleştirdikleri oturumda netice alamadılar.

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Aleksandır Aleksiv, İran konusunda zor ve tehdit yolunun kullanılmasına Rusya ve Çin'in kesinlikle karşı olduğunu söyledi.

İran'ı bölgenin büyük ve güçlü bir ülkesi olarak niteleyen Rus yetkili, bölgede ciddi etkisi olan İran'a karşı güç ve tehdit yolunun hiçbir faydasının olmayacağını söyledi.

Rus yetkili, açıklamasında ‘Biz Çin'le her zaman İran meselesinin barışçı yollardan, gerçeklerin göz önüne alınarak halledilmesini istedik' dedi.

İran konusunda düşmanca siyasetlerden el çekmenin gerektiğini hatırlatan Aleksiv, ‘İran meselesinin halli için en iyi yer uluslararası atom enerjisi kurumudur' dedi.

Bu arada 5+1 oturumun ardından bir açıklama yapan Fransa dışişleri bakanı Blazy, İran konusunda tek çözüm yolunun diplomasi olduğunu söyledi.

Rusya dışişleri bakanı da benzeri açıklama yaparak en iyi çözüm yolunun müzakereleri sürdürmek olduğunu söyledi. AB dış siyaset sorumlusu Javiver Solana da, sorunun barışçı yollardan halledilmesini istedi.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)