• Nombre de visites :
  • 540
  • 24/10/2007
  • Date :

Hakani: Bölge petrolü transitinde en iyi yol İran’dır

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı Hazar bölgesi petrolleri müdürü Mahmud Hakani Hazar denizi ve Orta Asya petrol ve doğalgazının dünya pazarlarına transit taşımacılığı için en uygun yolun İran olduğunu söyledi.
Kazakistan’da yapılan uluslararası petrol ve doğalgaz konferansına katılan Hakani, Orta Asya ülkelerinin zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen dünya pazarlarına açılmak için açık denizlere yolları olmadığını ve bu durumun Orta Asya ülkelerinin petrol ve doğalgazının dünya pazarlarlarına ulaştırılmasında sorunlar yaşandığını belirtti.
İran’ın kuzeyden Hazar denizi ve güneyden Hint okyanusuna açılan Fars körfezine kıyısı bulunduğunu hatırlatarak, İran’ın Orta Asya ve Hazar kaynaklarının dünya pazarlarına açılması sorununu çözebileceğini vurguladı.
Kazakistan’ın Batı tarafından doğalgaz ve petrolünü dünyaya ulaştırması konusunda baskı altında bulunduğuna değinen Hakani, Kazakistan’ın bu baskıları azaltmak için Hazar denizinin altından boru hattı oluşturmaya çalıştığını ama bu girişimin ekolojik açıdan Hazar gibi kapalı bir deniz için uygun bir proje olmadığını belirtti.
Hakani İran’ın Kazakistan tarafından masraflı ve ekolojik açıdan uygun olmayan bu yol yerine İran üzerinden transit taşımacılığın ekolojik açıdan daha güvenli ve hesaplı bir yol olduğunu önerdiğini söyledi.
Hakani Kazakistan’ın petrolünü İran’a boru hattı üzerinden ulaştırabileceğini ve gerekirse bu petrolün yada güneyden aynı miktarda İran petrolünün dünya pazarlarına satılabileceğini hatırlatarak, İran’da oluşturulacak petrol borsasında da Kazak petrolünün satılabileceğini ifade etti.
İran’ın kuzeyinde iki yeni rafineri kuracağını ve böylece bölge petrolünün Tahran ve Tebriz dışında bu rafinerilerde de arıtılmasının planlandığına değinen Hakani, bölge enerji kaynaklarının doğu Asya ülkelerine ulaştırılması açısından da İran’ın en uygun yol olduğunu ve bu nedenle bu transit yolunun “Altın Kapı” olarak adlandırıldığını belirtti.
Hakani İran’ın Hazar denizini Fars körfezine bağladığını bu nedenle hem petrol üreticileri ve hem de petrol tüketicileri açısından bunun çok uygun olduğunu ve dünya enerji temini güvenliğini sağlayabileceğini vurguladı.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)