• Nombre de visites :
  • 495
  • 24/10/2007
  • Date :

Türkiye- İran doğal gaz boru hattına yapılan saldırının failleri tespit edildi

Batı Azerbaycan ili polis teşkilatının komutanı Hasan Keremi bu gün yaptığı açıklamada, İran - Türkiye petrol boru hattına Sabotaj yapan iki PKK’lıdan birinin tutuklandığını ve diğerinin de kimliğinin tespit edildiğini söyledi. Keremi tutuklanan PKK’lının Maku’ya bağlı köylerden birine mensup olduğunu ve vücudunun yüzde 60 kısmının yandığını belirtti.

PKK’nın İran kolu PEJAK terör örgütünün terörist tehditlerinin arttığını kaydeden Hasan Keremi son 15 günde, PKK’nin Selmas, Hoy ve urumiye halkından haraç toplamaya çalıştığını, Selmas’a bağlı Rezi bölgesi halkından iki kişinin şehit edildiğini ve 6 kişininse yaralandığını söyledi.

 Terör örgütü PKK- PEJAK’ın halk arasında hiçbir itibara sahip olmadığını, bu yüzden halkı tehdit etmeye çalıştığını  kaydeden Keremi, PKK ile mücadele konusunda Türkiye devletiyle anlaşmalar yapıldığını, ortak sınırlar boyunca kanallar, duvarlar, gözleme kuleleri, karakollar gibi güvenlik noktaları ve tampon bölgeler inşa edileceğini, ortak operasyonlar yapılacağını ve istihbari bilgi alış- verişi yapılacağını söyledi.

Keremi ayrıca Türkiye’nin üst düzey askeri yetkilileriyle yapılan anlaşmalara göre, İran ile Türkiye’nin terör örgütüne karşı sınır güvenlik alayları düzeyinde eş zamanlı operasyonlar yapacaklarını da belirtti.  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)