• Nombre de visites :
  • 576
  • 24/10/2007
  • Date :

Cenneti: ‘Batılılar, İran İslam İnkılabı gerçeği artık kabullenmek zorunda kaldılar’

İslami İran’ın başkenti Tahran’da bu hafta Cuma namazını kıldıran Ayetullah Ahmed Cenneti, okuduğu namaz hutbelerinin birincisinde ibadet ve takva üzerine vurgu yaptıktan sonra ikinci hutbede ise ülke içi ve dünya meselelerine temas etti.

İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, BM Genel Kurul Oturumu’nda dünya emperyalizmi karşıtı yaptığı konuşmadan övgüyle bahseden Ayetullah Cenneti, ‘Batılıların da, Cumhurbaşkanının konuşmasından, İran İslam İnkılabı gerçeği kabul etmek zorunda kaldıklarını itiraf ettiklerini’ söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi, dünya Katolikleri lideri Papa’nın İslam dini ve Peygamber efendimize yönelik hakaret içerikli küstah açıklamalarına da değinerek, ‘Papa bu açıklamalarıyla aslında İslam konusunda ne kadar bilgisiz olduğunu  ortaya koymuş ve kendi haysiyeti yok etmiştir’ şeklinde konuştu.

İran’da savunma haftasına da temas eden Ayetullah Cenneti,  ‘Dünya emperyalizminin, Batı ve Doğu’nun desteklediği devrik Saddam yönetiminin İran’a yönelik saldırısında, İslami İran milleti ve mücahitleri, ülkeyi ve dinini şerefli bir şekilde savunmuştur. 8 yıllık savunma döneminde elde edilen zafer de İslam ümmetinin zaferidir’ dedi.

Düşmanların gerçekte bu saldırılarıyla yalnızca İran’a saldırmadıklarını aslında İslam’a saldırdıklarını söyleyen Cenneti, ‘Düşmanlar, İran’daki İslam İnkılabının, ne Doğu, ne de Batı güçlerinden esinlenmediğini ve böylece kendi çıkarlarının yokolacağı gibi bir durumu görünce derhal İran’a karşı önce iktisadi ambargo aldılar ardından  İslam İnkılabına darbe indirmek için  Saddam rejimini İran’a karşı savaştırdılar ve kendileri Saddam rejimini sınırsız bir şekilde desteklediler. Ama onlar, mümin İran halkının, maneviyat, ihlas, cihad, şehadet ve fedakarlığından gafildiler’ dedi.

   • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)