• Nombre de visites :
  • 724
  • 24/10/2007
  • Date :

İran dışişleri bakanı ve İKÖ genel sekreteri görüşmesi


İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki ve İslam Konferansı Örgütü genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu arasında New York'ta BM Genel Kurul Oturumu kulisinde bir araya geldi.

Sözkonusu görüşmede İslam dünyasının sorunlarının giderilmesi yolları ve bu doğrultuda, İslam Konferansı Teşkilatı'nın daha da aktif hale getirilmesi ele alındı.

Mutteki ve İhsanoğlu arasındaki görüşmede ayrıca başta Filistin ve Lübnan olmak üzere Irak ve İslam dünyasının bölgelerindeki meseleler incelendi.

Bu arada İslami İran dışişleri bakanı bugün ayrıca BM Genel Kurul oturum başkanı bayan Haya Raşid el'Halife ile görüştü. Görüşmede, ülkelerin haklarına saygı duyulması ve uluslararası güvenliğin kanunlara göre sağlanmasının altı önemle çizildi.

Görüşmede Mutteki, İran'ın nükleer faaliyetlerinin barış amaçlı olduğunu yeniden bildirerek, ‘İslami İran nükleer hakkı konusunda taviz vermez' dedi.

Öte yandan BM Genel Kurul oturumuna katılan İslam ülkeleri dışişleri bakanları yayınladıkları ortak bildiride, İran'ın nükleer faaliyetlerinden dolayı baskıya maruz kalmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu bildirerek, bu durumun sonucunun uluslararası arenada istenmeyen şekilde olabileceğine temas edildi.

İslam ülkeleri dışişleri bakanlarının bildirisinde ayrıca hiçbir kanun tanımayan terör rejimi İsrail'in nükleer silahların geliştirme ve üretmeye dayalı faaliyetlerinin durdurulması ve İsrail'in cinayet ve işgale dayalı siyasetlerine son verilmesi için bu rejime baskı yapılması istendi.

İslami İran dışişleri bakanı Mutteki'nin New York temasları arasında Türkiye dışişleri bakanı Abdullah Gül ile de bir görüşmesi oldu. İki ülke dışişleri bakanları görüşmede, bölgesel ve uluslararası meseleler üzerinde görüş alış verişinde bulunmasının yanı sıra ikili ilişkilerin daha da arttırılması yollarını ele aldılar.

Türkiye dışişleri bakanı Abdullah Gül ise İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili olarak Avrupa ile müzakerelerin sürdürülmesini temenni etti.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)