• Nombre de visites :
  • 785
  • 24/10/2007
  • Date :

Kutsal savunma haftası Tüm İslam aşıklarına kutlu olsun

22 Eylül Irak'a tahakküm eden Saddam liderliğindeki Baas rejiminin İran İslam Cumhuriyetine karşı başlattığı savaşın yıl dönümüydü.Ve bu münasebetle her yıl 22 Eylül tarihinde İran'da kutsal savunma haftası özel törenlerle düzenlenmektedir. 1980 yılından 1988 yılına kadar devam eden bu savaş aynı zamanda Müslüman ve inkılapçı İran halkının üstün azim ve iradesini gözler önüne sermiş ve bu savaşta küfür dünyası tüm maddi ve mali imkanlarıyla Saddam rejiminin arkasında yer almalarına rağmen İranlı kahraman İslam yiğitleri kendi imkanlarına dayanarak ve Allah Taala'ya tevekkül ederek bu kutsal savunma savaşında düşmanı hezimete uğratmış ve istedikleri fırsatı onlara vermemişlerdir. Bu tarih aynı zamanda İran halkının tarihine altın harflerle geçmiştir.

Gerçekleştirdikleri İslam inkılabı ve kurdukları İran İslam Cumhuriyeti nizamından dolayı emperyalist ve sömürgeci güçlerin gazabına uğrayan Müslüman İran halkı muhtelif siyasi, askeri, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda düşman'ın tüm denklemlerini alt üst ederek materyalistlerin tüm hesap ve komplolarını etkisiz bıraktılar. Bu büyük başarı kuşkusuz İran halkının belleğine işlenilmiş ve asla unutulmayacaktır.

Irak Baas rejiminin İran'a karşı savaşı 2887 gün uzadı ve bu süre zarfında 1000 gün aktif savaş gerçekleşti ve bu süre içinde İslam savaşçıları tarafından 793 saldırı tertiplenirken saldırgan Baasçılar tarafından sadece 207 saldırı gerçekleşebildi. Savaş boyunca saldırgan Irak ordusundan 381 bin 680 kişi hayatını kaybederken 72 bin kişi de esir alındı. Bu süre içinde düşman'ın 371 adet savaş uçağı ve 82 adet savaş helikopteri düşürüldü. 1700 düşman tankı ve zırhlı askeri araç, 480 top, 3 bin 363 askeri araç İslam savaşçıları tarafından ganimet alındı. Ayrıca düşman'ın 5 bin 758 askeri tank, 532 top ve 5 bin 152 adet de askeri aracı imha edildi. Bu savaş ve İslam birliklerinin kahramanca direnişi sonucu ayrıca savaşın ilk döneminde 30 milyar dolar olan Irak döviz rezervinin sıfıra inmesine ve savaş sonrası Irak'ın yabancı devletlere 70 milyar borçlanmasına neden olmuştur.  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)