• Nombre de visites :
  • 226
  • 29/6/2016
  • Date :

Binali Yıldırım'dan Türkiye-İsrail anlaşması açıklaması!

 

binali yıldırımdan türkiye-israil


Konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmak için iki ülke Başbakanları Binali Yıldırım ve Netanyahu eş zamanlı basın açıklamaları yaptı.

Artık tamamen netleşen Türkiye İsrail anlaşmasına dair kamuoyunu bilgilendirmek için ilk üst düzey açıklama yapılıyor. İki ülke Başbakanları Binali yıldırım ve Benyamin Netanyahu eş zamanlı açıklamalar yaptı.

İşte o açıklamalar:
İlişkilerin normale döndürülmesiyle ilgili süreç başlamış oldu. Bu mutabakat metni yarın Dışişleri Müsteşarımız Türkiye tarafından ve İsrail tarafından da muhatabı ile imzalanacak. Bu imzadan sonra onay süreçleri var, İsrail'de onay kabinede, bizde ise Meclis'te tamamlanmış olacak. Akabinde de en kısa zamanda karşılıklı büyükelçilikler faal hale getirilecek.
Buraya nasıl geldik, nereden geldik, kısaca bilgiyi verelim. Hatırlatma yapmakta fayda var. 31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucu diplomatik ilişkilerimizi askıya almış idik. Bilahare 2013 Mart ayında İsrail Başbakanı Netanyahu Cumhurbaşkanımızı arayarak bu olaydan dolayı özür dilemişti. Böylece bu anlaşmaya giden yolda ilk adımı atmış idik ancak Türkiye'nin şartları sadece özürle sınırlı değil, iki şartı daha vardı. Bir tanesi özellikle Filistin'e, Gazze'ye uygulanan ambargoların hafifletilmesi ve buraya insani yardımların, yatırımların önünün açılması, diğer konu da bu baskında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın tazminatının ödenmesi.
"Cuma günü ilk gemimiz Gazze'ye insani yardım götürecek"
Bu iki husus da mutabakat metninde karar altına alınmıştır. Tazminat ödenecektir, 20 milyon dolar tutarındadır. Anlaşmanın, daha doğrusu mutabakatın bu kadar uzun sürmesinin asıl maddesi ise Filistin'de, Gazze'de yaşayan Filistinlilerin günlük yaşamında karşı karşıya kaldıkları zorluklardır, izolasyondur ve dış dünyadan gerekli yardımları, desteği İsrail'in engellemesinden dolayı elde edememelidir. Uzun uzun görüşmeler yapıldı ve nihayet burada bir karara varılmış durumda. Bu amaca yönelik olarak önümüzdeki cuma günü ilk gemimiz Haştot Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardım götürecektir.
Gazze bölgesi başta elektrik, su başta çalışmalara başlanacak. Ayrıca Gazze'de kaba inşaatı tamamlanan 200 yataklı hastanenin iç donanımlarının yapılarak hizmete alınması, bu mutabakatta anlaşılan diğer bir husus. Ayrıca TOKİ'nin Gazze'de konut projesi var, bunun da önünü açmış oluyoruz.
Cenin Bölgesi'ndeki sanayi bölgesinin yapımına hız verilmesi de bu mutabakat çerçevesinde mümkün hale geliyor. Ülkemize, Filistinli kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Özellikle Gazze'de kardeşlerimiz çok çile çektiler. Böylece onlara bir nefes alma imkanını da bu mutabakatla sağlamış oluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi Türkiye, Filistin'in haklı davasını sonuna kadar arkasında olacak ve her platformda Filistinlilerin devlet olma hakkı da dahil savunmaya devam edecek.
"Bu mutabakatla birlikte İsrail'le ilişkiler normalleşmiş oluyor"
Dolayısıyla bu mutabakatla birlikte İsrail'le ilişkiler normalleşmiş oluyor. Mavi Marmara'yla Gazze başta olmak üzere topyekun ambargo Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor, Mavi Marmara'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tazminat ödenmesi şartı getiriliyor. En önemlisi de İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi sağlanmış oluyor. Hayırlı olsun.
Bu görüşmelerde Dışişleri Bakanımıza da teşekkür ediyorum. Bunun yanında bu anlaşmanın bugünlere gelmesinde en büyük iradeyi ortaya koyan ve kararlılığımızdan asla geri adım atmayan Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.
Ambargo

Mutabakatın uzun sürme sebebi Gazzelilerin günlük yaşamındaki zorluklar ve dış dünyadan gelen yardımların İsrail tarafından engellenmesidir.Bu amaca yönelik olarak ilk gemi Cuma günü 10 bin tonu aşkın insani yardım götürmek üzere Aştod limanına gidecektir. Gazzeli kardeşlerimiz çok sıkıntı çekti. Bu mutabakatla birlikte onlara bir 'nefes' aldırmış olacağız. Filistin'e topyekun uygulanan ambargo, Türkiye'nin öncülüğünde büyük ölçüde kalkmış oluyor. En önemlisi de İsrail'in 2010'da gerçekleşen bu baskından dolayı Türkiye'den özür dilemesi gerçekleşmiş oluyor.

Yardımlar Hangi Kurumun Eli İle Gönderilecek
Göndereceğimiz yardım AFAD koordinasyonunda olacak. Meclis süreci anlaşma yarın imzalanacak Bakanlar kurulu Meclis'e havale edecek ve onay hemen arkasından gerçekleşecek.

Öncelikli Amaç: Ekonomik İlişkilerin Normalleşmesi
Güvenlik ve istihbarat alanında paylaşımlar yapılmasına dair anlaşmalar yürürlükte olacak ancak öncelikli amaç "ekonomik ilişkilerin" normalleştirilmesi.

Rusya ile de Normalleşme Olacak mı?
neden  olmasın? Türk milleti de Rus milleti de bu krizin ortadan kalkmasını istiyor. Bize, irade sahiplerine düşen de milletimizin ve vatandalarımızın bu beklentilerini karşılamak olmalıdır. Güzel gelişmeler var. Yakın zamanda milletimizle paylaşacağız.

Türki'ye Gazze'ye Ambargoyu KısmenTanıdı Eleştirileri
Başta İHH'nın olmak üzere konu ile ilgil yapılan eleştirilere de cevap veren Yıldırım şunları söyledi:

Ben bu görüşe katılmıyorum. Orada fiili bir durum var. Oradaki insanların dünya ile ilişkisi yok. Gayri insani şartlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Biz bir mücadele veriyoruz. Oradaki insanların en temel ihtiyaçlarını karşılamak Türkiye'nin görevidir. Bu mutabakatı kim ne derse desin o bakımdan önemsiyoruz.

Altyapı Onarılacak mı?
Her şey Türkiye'nin gözetiminde ve kontrolünde olacak. İsrail hükümetinin işbriliği ile de kolaylaştırılacak.

Türkiye Üzerinden İsrail Doğalgazının Satışı Olacak mı?
Biz diplomatik ilişkilerin iki ülke arasında normale dönüştürülmesini konuşuyoruz. normalleşme başlasın, hangi oranda nasıl anlaşmalar yapılacağı sonra belirlenecek.

Netenyahu'nun Açıklaması Soruldu:  Abluka Kalkmayacak
Eş zamanllı açıklama yapan Netanyahu'nun "Denizden abluka devam edecek" açıklaması da soruldu. Yıldırım bu soruyu cevaplamadı.

İsrail'le Hamas için Granti Verildi mi?
Biz bir ateşkes anlaşması imzalamıyoruz. Biz Türkiye-İsrail arasında ilişkilerin normale dönüştürmesi onusunda mutabakata vardık. Burada savaşı tetikleyen, konumuzla ilgili olmayan hiç bir husus yok. 3 husus var. Bir, Türkiye'den özür dilenmesi. İki, Mavi Marmara şehitleri ailelerine tazminat ödenmesi...

Yardımlar Nereden Gidecek
Yıldırım, belirtilen yardımların Mersin'den gideceğini belirtti.
TİMETURK

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)