• Nombre de visites :
  • 386
  • 29/6/2016
  • Date :

Kudüs Günü İslam İnkılabı ve İmam Humeyni'nin İftiharlarındandır
kudüs günü islam inkılabı ve imam humeyni’nin


Güney Irak Araştırmaları Merkezi direktörü Kudüs günün önemini işaret ederek, Kudüs gününün; İslam inkılabı ve İslam Cumhuriyeti'nin kurucusunun iftiharlarından olduğunu vurguladı.
1979 Ramazanın son Cumasını İmam Humeyni Kudüs günü olarak adlandırdı. O günden sonra Ramazanın son Cuması Kudüs Günü olarak kutlanmaya başlandı ve halk kahrolsun İsrail , kahrolsun Amerika  , Allah'ın düşmanı Amerika  ve Allah'ın düşmanı İsrail  sloganları atarak, Beyt-ul Mukaddes ٙin Siyonist rejimin elinden kurtulmasını istediler. Halk bilinçli olarak Filistin halkını ve Kudüs-ü Şerif ٙi desteklediklerini bütün dünyaya gösterdiler. Bugünü sadece İran halkı değil, diğer birçok Müslüman ülkeleri de bugünü kutlamaktadırlar.
Tesnim Haber Ajansı, Londra üniversitesi profesörü ve Güney Irak Araştırmaları Merkezi direktörü Ali Ramazan el-Evsi ile Kudüs Günü hakkında röportaj gerçekleştirdi.
Ali Ramazan el-Evsi röportajında şunları dile getirdi: Aslında Kudüs dünya günü Filistin meselesini canlı tutmak için bir anahtardır. Siyonist rejimle ilişkisi olan bazı hain ülkeler buna rağmen direniş eksenini hedef almışlardır. ٝ dedi.
Londra üniversitesi profesörü sözlerine şunları da ekledi: Kudüs Günü İmam Humeyni tarafından başlatılan bir akım olarak birçok ülkede Kudüs Günü anma törenleri olarak düzenlenmektedir. Bugün Müslümanların Kudüs-ü Şerif'in azat edilmesi için başlatılan ilk adımdır. Buna rağmen bazıları Filistin meselesinin tamamen unutulmasını ve zihinlerden silinmesini istemektedir. Ama Filistin meselesi asla zihinlerden silinmeyecek ve akıllarda hep baki kalacaktır  dedi.
Kudüs Gününün birçok ülkede kutlandığını ve bu ülkelerden birinin de İngiltere olduğunu dile getiren El-Evsi, bugünde fotoğraf sergileri, seminerler ve konferansların yanında Ramazan ayının son Cuması Kudüs Günü münasebetiyle miting düzenlenmektedir. Bu mitingler Avrupa ٙnın birçok başkentinde organize edilmektedir. Bu mitinglerde ister Sünni ister Şii olsun bu özel günde birlikte yürümektedirler. Bu yürüyüşlerde Müslümanların dışında hatta Hristiyanlardan da bu yürüyüşe katılanlar olmaktadır. Zira onlar Siyonist rejim tarafından Filistin halkına yapılan zulme muhalif olan insanlardır. Dolayısıyla ister Müslüman ister gayri Müslüman olsun herkese zulme karşı herkesin Kudüs Günü bu mitinglere katılmalarını öneriyoruz. Ve aynı şekilde Kudüs günü faaliyetleri sadece yürüyüşlerle kısıtlı kalmamalıdır. Bugünde Medya ve tanıtım faaliyetleri de etkili olan diğer unsurlardır.
Ali Ramazan el-Elvesi sohbetinin devamında; Kudüs Günü, İran İslam Cumhuriyeti İnkılabının en önemli iftiharlarındandır. Bugünün diğer biride İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu olan İmam Humeyni (ra) dir.
Tesnim haber
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)