• Nombre de visites :
  • 2852
  • 16/2/2015
  • Date :

İran, Karabağ Sorununun Çözülmesinde Rol Almaya Hazır

iran, karabağ sorununun çözülmesinde rol almaya hazır

Zarif konuşmasının devamında ise bölgenin bugünlerde büyük sorunlar ile karşı karşıya olduğunu belirterek, "Aşırıcılık ve şiddet, bu sorunlardan örnekerdir. İran olarak, bölgenin istikrara kavuşmasını  ve sorunların uluslararası yasalar çerçevesinde ve şiddete başvuradan çözülmesini istiyoruz" dedi ve Hazar Denizi'nin bir dostluk ve işbirliği bölgesi yarattığını belirterek, İran'ın Hazar Denizi kıyısı ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında çok ciddi bir şekilde katılacağını açıkladı.

İran ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin yakın bir gelecekte tüm alanlarda ilerleyeceğini belirten Zarif, "Gelecek aylarda bu ilişkilerin, ekonomi ve savunma alanları başta olmak üzere, tüm alanlarda geliştiğini göreceğiz. Ayrıca Kuzey-Güney Koridoru'nun yapımı ve enerji, tranzit ve tarım alanlarında da işbirliklerine şahit olacağız. İran-Azerbaycan-Türkiye veya İran-Azerbaycan-Rusya arasındaki üçlü ilişkilerin hiçbir sınırı yoktur" dedi ve sözlerine "Azerbaycan her zaman İran'ın barışçıl nükleer enerji konusundaki haklarını savunmuştur ve biz de her zaman uluslararası toplumlarda Azerbaycan'ın yanında olacağız" diye ekledi.

Zarif açıklamasının devamında Karabağ sorunu ve Azerbaycan'ın bu konuda yaşadığı zorluklar hakkında ise, "İran da hem bir komşu ülke ve hem 100 km'ye aşkın sınırının bu sorun ile iç içe olduğu bir ülke olarak, bu konu ile ilgileniyor ve ilk baştan itibaren bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesini destekliyor. Bizim için tüm komşu ülkeler ve özellikle bu bölge büyük önem taşıyor. Azerbaycan'ın zorluklar yaşadığını görmek çok acı verici. Bu neden ile de İran, Karabağ sorununun ilk günlerinden itibaren Azeri vatandaşlara yardım etmek ve ateşkes ilan edilmesi için aktif rol üstlenmiştir ve şimdi de Minsk grubunun uluslararsı hukuk ve anlaşmalara saugı duyarak, bu sorunu çözmekte başarılı olmalarını istiyoruz. İran, bölgedeki barış ve istikrarın gelişimi için her türlü çalışma gerçekleştirmeye hazırdır" dedi.


Mehrnews

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)