• Nombre de visites :
  • 1802
  • 2/9/2014
  • Date :

Libya Türkiye'deki büyükelçisini geri çekti

libya türkiyedeki büyükelçisini geri çekti

Libya ve Türkiye ilişkilerinde son günlerde gerilim  artarken Libya Türkiye'deki büyükelçisini geri çekti.

Libya, Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'ya yönelik açıklamalarını  müdahaleci olarak niteleyip tepki amacıyla Türkiye'deki büyükelçisi geri çekti.

Libya, Türkiye cumhurbaşkanının  Libya parlamentosu oturumunun mekanıyla ilgili olarak yaptığı açıklamanın şaşkınlık verici ve aynı zamanda Libya'nın içişlerine bir müdahale olarak nitelemişti.

Libya ayrıca Türkiye'den, Erdoğan'ın bu açıklamasının Türkiye'nin  resmi tutumu olup olmadığı konusunda da açıklama yapmasını istedi.

Erdoğan, 17 Ağustos tarihinde Libya meclis başkanı Salih İsa ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin yanlızca Libya parlamentosunu kanuni  merci olarak  tanıdığını ve desteklediğini bildirmişti. Bu arada, Libya parlamentosu   Trablus ve Bingazi'de milis gruplar arasındaki çatışmalardan dolayı yaşanan güvensizlikten ötürü oturumlarını Tobruk'ta düzenliyor.

Bu arada Libya'da geçen hafta istifasını sunan geçici Başbakan Abdullah es-Seni'nin Milli Genel Kongre'den ayrılarak Tobruk'ta Temsilciler Meclisini kuran milletvekilleri tarafından yeniden hükümeti kurmakla görevlendirildiği bildirildi. Milletvekili İsa el-Arabi, meclisin dün düzenlenen oturumunda Seni'nin geçen hafta perşembe günü verdiği istifanın kabul edildiğini ve tekrar hükümeti kurmakla görevlendirildiğini söyledi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)