• Nombre de visites :
  • 719
  • 26/8/2014
  • Date :

Salihi: İlk tubular santrifüj Pastör enstitüsüne teslim edildi

salihi: ilk tubular santrifüj pastör enstitüsüne teslim edildi

İslami İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, ilk tubular santrifüjün İran Pastör enstitüsüne teslim edildiğini söyledi.

İRNA'nın haberine göre, Salihi, dün yaptığı açıklamada, İran sağlık  bakanlığı yapılan anlaşma  çerçevesinde, hayvan sağlığıyla ilgili aşıların üretiminde kullanılan  ve tubular santrifüj olarak bilinen sözkonusu santrifüjün ilkinin  taahhütleri  doğrultusunda Pastör enstitüsüne teslim edildiğini söyledi.

Ali Ekber Salihi, halihazırda  teslim ettikleri  santrifüjün daha da gelişmiş olanını  üretmek ve teslim etmek için çalıştıklarını  belirterek,  sözkonusu santrifüjlerin   hayvan sağlığıyla ilgili aşılarda kullanıldığını ama  ileride insan sağlığıyla ilgili aşıların üretiminde de kullanılacağını leritti.

İran atom enerjisi kurumu  başkanı Salihi açıklamasında ayrıca  Rusya ile Buşehr'de yeni nükleer  santrallerin  yapımı konusunda  müzakerelere de  temas ederek,  müzakerelerin olumlu geçtiğini ve bu çerçevede  Buşehr'de Rusya ile yeni nükleer santrallerin yapımına  bu yılın sonuna kadar  başlanacağını dile getirdi.

Salihi, nükleer santrallerin yapımı  konusunda başka  ülkelerin de İran ile müzakere  halinde olduklarını  belirterek,  sözkonusu ülkelerle yapılan müzakerelerde bazılarıyla  epey mesafe alındığını ve bazı ülkelerle ise  sınırlı bir ilerlemenin sağlandığını söyledi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)