• Nombre de visites :
  • 626
  • 5/2/2014
  • Date :

Türkiye, İran için birinci ortağı olmalı

türkiye, iran için birinci ortağı olmalı

 Tahran, 05 Şubat 2014 - İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İran için birinci ticari ortak olmasına çalıştıklarını belirtti. MHA – İrna'nın haberine göre, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-İran Uluslararası Yatırım Fırsatları, Ticari ve Sanayi İşbirliği Tanıtım Konferansı’nda konuşan Bigdeli, geçen hafta Başbakan Erdoğan’ın Tahran ziyareti sırasında iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşmasının imzalandığını belirterek, “Söz konusu protokol, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iki ülke iş adamlarına gerekli fırsatları yaratacak. Anlaşmanın imzalanmasıyla iki ülke iş adamları birbirinin pazarlarını fethedebilir.”‌ ifadelerini kullandı.

Bigdeli “İran hükûmeti memnuniyetle ülkedeki pazarı Türk iş adamlarına hazırlayacak. İran ve Türkiye’nin kalkınması iki ülkenin iş birliğiyle mümkündür. İran’da ekonomik fırsatlar oluşmaktadır ve Türk iş adamları da İran’da yabancı yatırımcıların öncüsü olabilir.”‌ Dedi.

Başbakan Erdoğan’ın geçen haftaki Tahran ziyaretine değinen Bigdeli “Bu ziyaret uygun bir zamanda gerçekleşti ve Erdoğan’ın İran yetkililerle görüşmelerinin ana gündemini ekonomi konuları oluşturuyordu.”‌ şeklinde konuştu.

İran’a yönelik yaptırımlar döneminde Türkiye’nin ekonomik işbirliğini sürdürdüğünü belirten Bigdeli “Türkiye, zor günlerde İran’ın yanındaydı. Biz bunu çok iyi biliyoruz. Şimdi Türkiye’de 2500’den fazla İran şirketi kayıtlıdır. İranlı iş adamları küçük şirketlerin yatırımlarından kaçmamalı. Şimdi bu küçük yatırımları nasıl çekebileceğimizi düşünmemiz gerekir. İki ülke politikacıları aynı yolda yürüyor. Türkiye’nin, İran’ın birinci ekonomi ortağı olmasına, İran’ın da Türkiye ile ticarette dördüncü veya beşinci sırada olmasına çalışıyoruz. Bu da iki ülkenin Müslüman halkının yararınadır. İran’ın Ankara Büyükelçiliği konsolosluklarla birlikte iki ülkenin ticari ilişkilerinin geliştirilmesi için her türlü yardıma hazırdır”‌ dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)