• Nombre de visites :
  • 1355
  • 5/2/2014
  • Date :

Müzakerelerin sonucu tüm yaptırımların kaldırılması olmalıdır

müzakerelerin sonucu tüm yaptırımların kaldırılması olmalıdır

 Tahran, 05 Şubat 2014 - İran Dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ve 5+1 grubu arasındaki nükleer müzakerelerin sonucu, İran'a dayatılan tüm yaptırımların kaldırılması olması gerektiğini açıkladı. MHA - Önceki gün Tahran'da İsveçli mevkidaşı Karl Bildt ile görüştükten sonra düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Zarif, yaptırımlar devam ederken müzakerelerin devam etmesi asla kabul edilemez olduğunu belirterek illegal yaptırımların İran'ın nükleer meselesinin çözümüne hiç bir katkı sağlamadığını ve etkisi de olmadığını vurguladı.

Zarif, İran'a dayatılan yaptırımların artmasının sonucu 19 bin yeni santrifüj ve İran milletinin batıya güvenmemesi olduğunu, yaptırımlar sadece İran milletini ilaç ve gıda maddesi konusunda sıkıntıya soktuğunu kaydeti.

Amerika baskı uygulamak yerine nükleer meseleyi çözümleme peşinde olması gerektiğini belirten Zarif,  baskı uygulamak meselenin çözümü olmadığını belirtti.

Zarif ayrıca Amerika yönetim 24 Kasım Cenevre anlaşmasının metnine bağlı kalması ve hukuki açıdan değeri olmayan metinleri yayınlamaktan el çekmesi gerektiğini vurguladı.

İsveç'in İran'ın nükleer meselesinin çözümlenmesinde olumlu rol ifa etmesine işaret eden Zarif, İsveçli mevkidaşının bu süreci İran milletinin haklarını ve çıkarlarını gözeterek sürdermesini temenni etti.

Basın toplantısında İsveç dışişleri bakanı Bildt de barışçıl nükleer enerjiden yararlanmanın İran'ın hakkı olduğunu belirterek İran ile geniş kapsamlı anlaşma, yaptırım meselesine de çözüm getireceğini ifade etti.

Ülkesinin İran ile iktisadi ve ticari ilişkilerini geliştirmek istediğini belirten Bildt, yaptırımların kaldırılması bu amaca hizmet edeceğini vurguladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)