• Nombre de visites :
  • 369
  • 22/12/2013
  • Date :

Nükleer müzakereler yavaş ilerliyor

nükleer müzakereler yavaş ilerliyor

Tahran, 22 Aralık 2013 – Uzmanlar düzeyde nükleer müzakerelerin zorluklarla ilerlediğini ifade eden İran İslam Cumhuriyei Dışişleri Bakanı, detayların göz önünde bulundurulması gerektiği dolaysıyla müzakereler yavaş ilerlediğini söyledi.Mehr haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, bugün Tahran'da İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino ile ortak basın toplantısı düzenleyen İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

İtalya Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültür, bölgesel ve uluslararası meseleler hususunda görüş alışverişi yapıldığını dile getiren Zarfi, özellikle 5+1 grubu ile yapılan nükleer anlaşmadan sonra ekonomik alanda işbirliği kararları olumlu sonuçlara vardığını söyledi. 

Zarif, İran ve İtalya’nın ciddi konularda ortak görüşlere sahip olduklarını ifade ederek, iki ülke arasındaki bu diyaloğun başta İran ve İtalya devletlerinin lehine olduğunu söyleyerek, İRan Avrupa’nın ilişkileri bölgede ve uluslararası toplumda beraberinde barış, istikrar ve güven getirilmesini diledi. 

Bir soru üzerine 24 kasım’da İran ve 5+1 grubu arasında yapılan anlaşmayıı değerlendiren İran Dışişleri Bakanı, dışişleri bakanları düzeyinde yapılan anlaşmaya her iki taraf iyi niyet göstererek icra etmesi gerektiğini söyledi. 

Halen Cenevre'de uzmanlar düzeyde devam eden nükleer müzakerelerin zorluklarla ilerlediğini ifade eden İran İslam Cumhuriyei Dışişleri Bakanı, detayların göz önünde bulundurulması gerektiği dolaysıyla müzakereler yavaş ilerlediğini söyledi. 

Dışişleri Bakanı Zarif, İran’ın Suriye krizine nasıl yardımcı olabileceği sorusuna, Suriye meselesi siyasi yolla çözülmesi gerektiğinin altını çizerek, Suriye'deki şiddet ve radikalizmin son bulunarak bu ülkenin akibeti halk tarafından belirlenmesinin zaruretini anlattı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)