• Nombre de visites :
  • 1289
  • 16/12/2013
  • Date :

Zarif’in ABD Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmesi

zarif’in abd dışişleri bakanı ile telefon görüşmesi

Tahran, 16 Aralık 2013 – Geçen hafta ABD Hazine Bakanlığı tarafından İran aleyhinde yapıcı olmayan karar alındığını ifade eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, ABD Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmesi yaptığını söyledi.Mehr haber ajansının bildirdiğne göre, Washigton Post gazetesinin yazarı David Ignatius’a mülakata veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakamı Muhammed Cevad Zarif çeşitli sorulara yanıt verdi. 

İran İslam Cmhuriyeti Dışilşeri Bakanı Zarif, geçen hafta ABD Hazine Bakanlığı'nın bazı İran ve uluslararası şirketlere yönelik uyguladığı yaptırımları değerlendirerek, nükleer müzakerelerin yapıldığı bu dönemde bu kararın alınmasını yapıcı olmayan bir eylem olarark niteleyerek, İran’ın nihai bir anlaşmaya varmak için yüzde yüz yükümlü olduğunu dile getirdi. 

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yaptığı telefon görüşmesine işaret ederek, Kerry ve Ashton’un bu görüşmede Cevenre anlaşmasının sürecinin tamamlanmasına yükümlü kalarak kapsamlı bir anlaşamya yana olduklarını, kendisi ise aynı amacı paylaştığını söyledi. 

Konuşmasında Suriye meselesini de değerlendiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran’ın Suriye meselesinin son bulmasında ve Fars Körfezi'nin güvenliği için daha etkin rol almasında hazır olduğunu bildirdi. 

Zarif, uranyum zeninleştirme çalışmalara da temas ederek, İran’ın bazı sınırlamaları koruyarak zenginleştirme çalışmalarını daha şeffaflaştırarak devam edeceğini söyledi. 

Dışişleri Bakanı Zarif, “Batıyı sıfır zenginleştirme evhamından çıkartmak için bu kadar zaman harcadığımıza göre ondan vazgeçmek için hiçbir neden görmüyorum”‌diye konuştu.

Erak ağır su tesisleri hususunda da açıklamada bulunan Bakan Zarif, içinde büyük bir insani ve madde yatırımlar yapıldığı Erak Ağır Su tesislerini 20 yıl öncesine dönüştürülmesi imkansız olduğunun altını çizdi. 

Zarif, İran’ın nükleer çalışmaları barışçıl olacağına dair güven sağlama konusunda değişik yöntemler mevcut olduğunu konuşmasına ekledi. 

Fordo nükeer tesislerinin kapatılmasını isteyen ABD yönetimine tepki gösteren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Fordo konusunda dile getirilen endişelerin İran’a saldırmayı amaçladığını kaydetti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)