• Nombre de visites :
  • 494
  • 8/7/2013
  • Date :

İran'ın yeni bir tarihi eseri daha UNESCO listesinde

iranın yeni bir tarihi eseri daha unesco listesinde

İran'ın "Gülistan Sarayı" ünitesi, BM UNESCO teşkilatı dünya manevi mirası komitesinin 37. oturumunda İran'ın tarihi ve kültürel 16. eseri olarak dünya mirası listesine geçti.

BM kültür, ilim ve eğitim kirimi UNESCO uluslar arası miras komitesinin 37. yıllık toplantısında İran'ın tarihi kültürel Gülistan sarayı dünya miras listesine geçti.

Dosyası 2007 yılında UNESCO 'ya gönderilen Gülistan sarayı UNESCO dünya miras uzmanlarının 37. yıllık toplantısında ilgisini çekerek dünya miras listesine girmeyi başardı.

Daha önce Tahran'daki Gülistan sarayı yakınında adaliye binasının yüksekliğiyle bu kültürel eser için uzman olmayan yöneticiler atanması İran kültür mirası uzmanlar ve sevenlerinin bu değerli eserin UNESCO kaydına geçmemesiyle ilgili kaygılanmasına neden olmuştu.

İran'ın "Gülistan Sarayı" ünitesi, Gacar hanedanı şahlarının ikamet ettiği ve İran'ın 200 yıllık geçmişe sahip olan başkentinin en güzel Tarihi ve Kültürel mekanlarından biridir.

Bu konuda dün öğleden sonra bu mekan'da cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katıldığı özel bir tören düzenlendi.

İran cumhurbaşkanı bu törende yaptığı konuşmada, Kültürel, manevi ve tarihi mirasın, bir halkın kimliğinin temel unsurunu oluşturduğunu hatırlatarak, "tarihi ve dünya ölçeğinde, kültürel miras bir halkın şahsiyet ve hüviyetini belirleyen bir milletin sabit hafızasıdır" dedi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)