• Nombre de visites :
  • 491
  • 24/9/2012
  • Date :

İran'ın her türlü saldırgana cevabı açıktır

iranın her türlü saldırgana cevabı açıktır

İran'ın her türlü saldırgana cevabı açıktırTahran, 24 Eylül 2012 - BM Genel Kurul Oturumu dolaysıyla New York'ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran'ın her türlü saldırgana cevabı açık olduğunu söyledi.MHA - İran devlet televizyonun haberine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Genel Kurul Oturumu dolaysıyla gittiği New York temasları kapsamında CNN İnternetional'a verdiği demeçte, İran'ın, her türlü saldırgana  ve tehdide karşı  cevabının açık ve net olduğunu söyledi.

Siyonist İsrail'in İran'a yönelik  son zamanlarda artan saldırı tehditleriyle ilgili bir soruya cevap veren Ahmedinejad, İran'ın saldırgana karşı cevabının açık olduğunu ve bunun ayrıntılarını anlatmaya da gerek olmadığını belirterek,  "Zira her kesin saldırgana karşı kendini savunma hakkı vardır. Ama burada sorulması gereken şu: Niçin dünya bu şekilde yönetilsin? Niçin bir kişi, büyük tarihi İran gibi bir ülke aleyhinde asılsız ithamları gündeme getirmek suretiyle kendine  saldırma izn verebilsin?" diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Amerikalı yönetmenin siyonist sponsorların desteğiyle  çekimi yapılan ve yayınlanan İslam peygamberi aleyhindeki küstah filmi ardından Amerika'nın Bingazi'de  büyükelçisinin öldürülmesiyle ilgili olarak da, "Biz her şeyden önce, halkların mukaddes değerlerine yönelik her türlü saldırıyı ve onları kışkırtmaya yönelik  girişimleri kınadığımızı bildirmeliyiz. Bunun yanı sıra her türlü aşırılığı da kınamaktayız" dedi.

Ahmedinejad, İslam peygamberi aleyhindeki film ve benzeri girişimleri de kınayarak bunların özgürlük adı altında yapılmasının da işin ayrı bir kınanacak tarafı olduğunu ve bunların özgürlükle hiçbir irtibatının olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, siyasetçilerin, milletlerin mukaddes değerlerine saldırıları düşünmedikleri bir süreci temenni ederek, bu durumun  her halükarda  insani ve manevi ortamda hallolmasını istediklerini belirtti ve "Biz dünyanın hiçbir yerinde bir insanın dahi ölümünü istemiyoruz" diye konuşmasına ekledi.

Filistin meselesine de temas eden Ahmedinejad, "Bizim bu konudaki tutumumuz zaten  açık ve net. Daha önce de bildirdiğimiz gibi Filistin  halkının serbest ve adil bir ortamda  kendilerinin karar verecekleri bir süreç ve kararı kesinlikle destekleyeceğiz" dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)