• Nombre de visites :
  • 743
  • 28/2/2012
  • Date :

Türkiye’ye günde 30 milyon metreküp doğal gaz gönderiliyor

türkiyeye günde 30 milyon metreküp doğal gaz gönderiliyor

Tahran, 28 Şubat 2012 – İran Petrol Bakanı Yardımcısı, BOTAŞ’ın fiilen isteği doğrultusunda, Türkiye’ye günde ortalama olarak 30 milyon metreküp doğal gaz ihraç edildiğini söyledi.

Mehr Haber Ajansı ile bir söyleşide bulunan İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Yardımcısı ve İran Milli Gaz Şİrketi Genel Müdürü Cevad Ovci, İran’ın doğal gaz ithalatı ve ihracatı durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ovci, Türkmen Gaz Şirketi ile olan anlaşma uyarınca son bir kaç gündür Türkmenistan’dan İran’a gönderilen doğal gaz miktarında artış olduğunu söyledi.

İran anlaşması yoluyla komşu ülkelerin doğal gaz ihtiyacının teminine işaret eden Ovci, halihazırda anlaşma şartlarıyla uyumlu olarak, Ermenistan ve Nahcivan Cumhuriyeti’nin doğal gaz ihtiyacının temin edildiğini belirtti.

Türkiye’ye yapılan doğal gaz ihracatına da değinen İran Petrol Bakanı Yardımcısı Ovci, BOTAŞ’ın fiilen isteği doğrultusunda, günde ortalama olarak 30 milyon metreküp doğal gazın komşu ülke Türkiye’ye gönderilmekte olduğunu söyledi.

Ovci, İran yılıyla bu yılın başından bugüne kadar geçen 11 ay içinde, hava sıcaklığındaki azalmaya ve de evlerde ve ticari yerlerde kullanılan doğal sarfiyatının artmasına rağmen Ermenistan, Nahcivan Cumhuriyeti ve Türkiye ile olna anlaşma taahhütlerine sadık kalındığını belirterek, bu yılın kış ayları başından beri hiç bir komşu ülkeye İran tarafından, doğal gaz akışında kesinti yapılmadığını ifade etti.

Mehr Haber’e göre; Orta Asya bölgesi ve Kafkasya havzasında şiddetli soğuk artışları sebebiyle, teknik açıdan zorlaşan doğal gaz pompalanlamasıyla bağlantılı olarak, Azerbaycan Cumhuriyeti,Türkmenistan, Rusya gibi  doğal gaz sahibi ülkelerden uluslararası müşterilere gaz gönderilmesi azalma meydana gelmişti.

İran Milli Gaz Şirketi Sözcüsü Mecid Bucarzade geçen ay başlarında MHA ile yaptığı söyleşide, hali hazırda günde ortalama 16 milyon metre küp doğal gazın Türkmenistan, Serhes-Devletabad güzergahı üzerinden İran’a gönderilmekte olduğunu belirtmişti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)