• Nombre de visites :
  • 467
  • 6/2/2012
  • Date :

Davutoğlu: İran'a yönelik askeri müdahale felaket sonuçlara sebep olur

davutoğlu: irana yönelik askeri müdahale felaket sonuçlara sebep olur

Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'a yönelik askeri bir müdahalenin Amerika için felaket sonuçları olacağı uyarısında bulunarak, İran nükleer meselesinin en iyi çözüm yolunun müzakere olduğunu söyledi.

Anadolu ajansının bildirdiğine göre, Münih'te konuşan Türkiye dışişleri bakanı, İran konusunda üç alternatifin olduğunu, bunların ise yaptırım, müzakere ve askeri saldırı olduğunu belirterek, "Askeri saldırı en kötü seçenektir" dedi.

Davutoğlu İranlı yetkililerle yaptığı görüşmelere de temas ederek, İran ve Batı arasında teknik meselelerde görüş ayrılıklarının o kadar önemli olmadığını belirterek, önemli olanın karşılıklı güvenin sarsılması olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, taraflar arasında güven ortamının yeniden kısa sürede sağlanacağına inandığını belirterek, Türkiye'nin bu yolda geçen yıl yoğun çaba gösterdiğini ve netice de alındığını söyledi.

Türkiye dışişleri bakanı, nükleer meselesinin tek çözüm yolunun müzakere olduğunu ve bunun da ancak tarafların masaya oturmasıyla mümkün olabileceğini, bunun dışındaki yolları çözüm yolu olarak görmediğini söyledi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)