• Nombre de visites :
  • 352
  • 27/12/2011
  • Date :

İran, bilimsel açıdan diğer İslam ülkelerinden önde!

iran, bilimsel açıdan diğer islam ülkelerinden önde!

Pakistan Lahore Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı hocası “İran, bilimsel açıdan diğer İslam ülkelerine göre daha ileride gidiyor”‌ dedi.

 Pakistan Lahore Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı hocası Seyyide Feliha Zehra Kazımi, Sistan-Beluçistan Üniversitesinde düzenlenen “Uluslararası Hekim Ebulkasım Firdevsi Semineri”‌nin kulisinde Zahidan muhabirimizle konuşurken “İran’ın Sistan-Beluçistan Üniversitesini bugün Tahran Üniversitesinden de daha iyi bir durumda görüyorum. Ben 3 yıl önce buraya gelmiştim. Zahidan kenti de bir hayli değişmiş ve ilerlemiş”‌ dedi.

Seyyide Zehra Kazımi daha sonra, İran’ın hamaset ve kahramanlık şairi Firdevsi’yi anma seminerinin Sistan-Beluçistan eyaletinde düzenlenmesinin doğru bir seçim olduğunun altını çizerek “Çünkü Firdesi Şehnamesinde bu bölgenin insanlarını anlatıyor. Bu vesileyle de başka ülkelerin insanları bu bölge ve insanlarını daha iyi tanıma fırsatı buluyor”‌ ifadesini kullandı.

Açıklamalarının devamında İran’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ve kendisini bu ülkede hiç yabancı olarak hissetmediğini de belirten Pakistan Laore Üniversitesi öğretim üyesi Seyyide Zehra Kazımi ayrıca “Bizim üniversite Başkanımız İran’ı şöyle tanıtıyor: İran bilimsel açıdan diğer İslam ülkelerinden daha ileride gidiyor. Buna göre bizim de, İran’ı örnek edinmemiz gerekiyor. Ben de katılıyorum kendisine”‌ dedi.

FARSNEWS


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)