• Nombre de visites :
  • 386
  • 26/12/2011
  • Date :

Davutoğlu: Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler en iyi düzeyde

davutoğlu: türkiye ile iran arasındaki ilişkiler en iyi düzeyde

TRT-1'de programa katılan Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu, Türkiye-İran ilişkileri ile ilgili bir soru üzerine kendisinin son dönemde en fazla görüştüğü Dışişleri Bakanı’nın İran Dışişleri Bakanı olduğuna işaret ederek, görüşmelerin son derece samimi ve açık sözlü bir şekilde geçtiğini ifade etti.

Son dokuz yılda, hangi ölçü alınırsa alınsın, Türk-İran ilişkilerinin en iyi döneminin yaşandığını ifade eden Davutoğlu, görüş ayrılıkları olmasına rağmen ortak tutumların, görüş ayrılıklarından fazla olduğunu kaydetti. Davutoğlu, "Biz İran’a karşı hiçbir yabancı müdahalenin yanında ve içinde yer almayız. Bunu çok net söylüyorum" dedi.

İran nükleer programı konusunda en fazla çaba sarf eden ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, çünkü bunun doğuracağı sakıncaları en fazla Türkiye’nin hissedeceğini söyledi.

Davutoğlu, "Geçen sene İran’a yaptırımlar konusunda, 'Brezilya ile birlikte ’hayır’ oyu verirken ne kadar bağımsız ve kendimize ait davranmışsak,radar sistemi konusunda da aynı şekilde bağımsız kararımızı aldık" dedi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)