• Nombre de visites :
  • 342
  • 21/12/2011
  • Date :

Türkiyeden Filistin ülküsüne Destek

türkiyeden filistin ülküsüne destek

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devleti'nin 1967 sınırları içinde kurulmasının sadece bir zaruret değil, bir insanlık borcu olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında, Abbas'ın Türkiye ziyaretlerine Konya'dan başladığını bildirdi.

Son dönemde Ortadoğu'da çok önemli gelişmeler yaşandığını, tüm Ortadoğu'da hareketliliğin söz konusu olduğunu ifade eden Davutoğlu, Arap toplumlarının güçlü demokrasi talepleriyle ayakta olduğunu belirtti.

Son dönemde Filistin'deki ulusal uzlaşı çabalarında sağlanan gelişmelerin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Davutoğlu, 'Sayın Abbas'ın gerçekten çok erdemli önderliğinde geçen ay içinde Halit Meşal ile yaptığı görüşmelerde bütün temel konularda önemli ilerlemeler sağlandı' dedi.

26 Ocak'ta tekrar görüşmelerin sağlanacağını açıklayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Bugün de Kahire'de Filistinli taraflar arasında görüşmeler sürüyor. Çok olumlu gelişmeler söz konusu. Bugün Ortadoğu'nun bütün halklarının beklediği en

güzel mesaj, Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliğidir.'

Davutoğlu, "Filistinli kardeşlerimizin devlet kurma hakkını, bütün imkânlarını desteklemektedir. Birleşmiş Milletler'deki Filistin müracaatı konusundaki gelişmeleri de ele aldık. Orada bizim çok açık ve net olarak dünyaya verdiğimiz mesaj da budur. Ve bunun için de bütün enerjimizle, diplomasimizin bütün imkânlarıyla Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Artık Filistin Devleti'nin 67 sınırları içinde kurulması sadece bir zaruret değil, bir insanlık borcudur. Bu borç ödenene kadar da bölgede barış sağlanamaz. Filistinlileri bu mücadelede destekliyoruz. Ve sürekli olarak da bu konuda yapılacak çalışmalar konusunda koordinasyonumuzu devam ettireceğiz' dedi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)