• Nombre de visites :
  • 1572
  • 26/11/2011
  • Date :

İranlı bilim adamları ve öğrencilerin bilimsel başarılar-2

iranlı bilim adamları ve öğrencilerin bilimsel başarılar

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei ülkenin dahilerini kabulünde, gençler tarafından dile getirilen talep ve tekliflerin ülke makamlarınca dikkate alınacağını vurgulayarak İran İslam Cumhuriyetinin bilimsel hareketini ilerlemeye yönelik bir hareket olarak nitelendirdiler.

İslam İnkılabı rehberi ayrıca yetkililerin genç kuşağın ihtiyaçlarını en iyi şekliyle yerine getirmeleri gerektiğini belirttiler.

İran İslam Cumhuriyeti makamlarının bu tarz yaklaşımları İran İslam Cumhuriyetinin kalkınma, insani kaynakların gelişimi, ilim üretimi konusunda belli bir program ve stratejisinin bulunduğunu göstermektedir.

Son yıllarda nükleer bilgi teknolojisi, üretim bilim yeteneği, insan vücudunun temel hücrelerinin çoğaltımı, korunması ve dondurulması gibi alanlarda kaydedilen gelişmeler İran’ın genç kuşağının liyakat ve yeteneğini göstermektedir. Zira bilindiği üzere tıpta da önemli bir yeri olan insanın temel hücrelerinin dondurulması işlemi dünyada sadece iki ülkede yapılmaktadır.

İran’ın üniversite sınıfının başarısı sadece bu saydıklarımızla sınırlı değildir. İran’ın ilim camiasının bir başka başarısı ise ülkenin dört üniversitesinin İslam alemi üniversiteler birliğine üyeliğidir.

Aralık ayında Tahranda oturum düzenleyen İslam alemi üniversiteler birliği yürütme konseyinin kararı uyarınca 4 ü İran üniversitesi olmak üzere İslam ülkelerinden 12 üniversitenin bu birliğe üyeliğe kabul edildikleri açıklandı.

Tüm başarılar ise ülke gençliğini ve üniversite ehlini şah rejimi dönemi durgunluk ve geri kalmışlık durumundan kurtarmak yönünde İran İslam Cumhuriyeti makamlarının son 20 yıl içinde sürdürdükleri yoğun çabalarının bir sonucudur. Zira İran İslam Cumhuriyeti açısından gençler ülkenin çok değerli gelecek sermayeleridir.

Bilimsel gelişmeler, gençlerin eğitilmesi ve üstün yeteneklerin açılıp gelişmeleri alanında yapılacak yatırımlar gerçekte hür, bağımsız ve modern bir ülke oluşturmak için yatırım mesabesindedir.

Zira İran’ın bugünkü genç kuşağı bir takım noksanlıklar ve mahdudiyetlerin var olmasına rağmen dünyanın gelişmiş ülkelerinin yetenekleri arasında İslami vatanları için üstün bilimsel bir konum kazanmalarına sebep olmuştur.

İnsanlık toplumunun tüm gençleri özellikle tüm dünyadaki Müslüman gençlerin kendi ülkelerinin bağımsızlığı, yeterliliğe kavuşması ve yabancılara olan bağları koparmak yönünde başarı elde etmelerini temenni ederiz.

Ve böylece İslam İnkılabının zaferi sürecini, nedenlerini irdelediğimiz yazı dizimizin de sonuna geldik. Bir diğer yazı dizimizde tekrar buluşmak umuduyla şimdilik hepinizi yüce Allah’a  emanet ediyoruz.


İranlı bilim adamları ve öğrencilerin bilimsel başarılar-1

İran İslam İnkılabı-1

İran İslam İnkılabı-2

İranda Bilimsel Devrim

İslam inkılabı, İslami kültür ve medeniyetin ihyası

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)