• Nombre de visites :
  • 564
  • 7/9/2011
  • Date :

Suriyede yönetim şeklinin değişmesi lazım!

suriyede yönetim şeklinin değişmesi lazım!

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği 1. Katibi, Suriye'de hakimiyet biçiminin değişmesi gerektiğini ifade ederken "Suriye hükümeti yetkililer bugüne kadar başarılı değillerdi" dedi. Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği 1. Katibi "Barış Kalkavan" dün akşamüstü Tahran Üniversitesi Kafkasya Araştırmalar Kurumunda Türkiye'nin son birkaç ayda izlediği dış politikalarının incelenmesi gayesiyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada Suriye'ye ilişkin konu ve gelişmelere değinerek "Biz her zaman Suriye'de reform hareketi başlamasını istedik. Bu ülkede çıkan son çatışmalar sırasında da Şam hükümetini reform girişimlerini hızlandırmaya davet ettik"dedi.

"Kalkavan" bu ifadesinin hemen ardından "Suriye hükümet yetkilileri bugüne kadar bu alanda başarılı olamadılar. Bu sürecin değişmesi lazım" diye ilave etti.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği 1. Katibi "Barış Kalkavan" daha sonra Türkiye'yle Suriye arasındaki sınırın yapay olduğunu ve mevcut sınırın iki yanında ortak tarih ve ortak kültürleri olan insanlar yaşadığını belirterek "Türkiye, bu iki tarafta yaşayan insanlar hakkında sorumluluk duyuyor ve Suriye hükümetini kendi halkına şiddet kullandığı için eleştiriyor" dedi.

Suriye'nin Meselelerini Kendi İç Meselemiz Olarak Görüyoruz

Türk Büyükelçiliği 2. Katibi açıklamalarının devamında, Suriye'de çatışmalar başladığında Türkiye Dışişleri Bakanının Şam'a gittiğini ve 3 saatle bir müzakereyle bir sonuç alamadığını hatırlatarak "Başbakanımızın da dediği gibi Suriye'nin meseleleri bizim dış politikamız değil, iç politikamız sayılır. Bu yüzden de Suriye konusunda hassas davranıyoruz" ifadesini kullandı ve Türkiye'nini öncelikli meselesinin, Suriye'de akan kanın bir an önce durması olduğunun altını çizdi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)