• Nombre de visites :
  • 446
  • 3/9/2011
  • Date :

 İsrail ne dediyse onu yazmışlar

 israil ne dediyse onu yazmışlar

Hazırlanan raporda İsrail’in Filistin'e uyguladığı ambargonun yasal olduğunun ima edildiğini belirten İnsani Yardım Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Oruç, "Rapora İsrail ne diyorsa o yansımış." dedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hüseyin Oruç, raporun çok gizli olmasına rağmen, BM Genel Kurulu’na verilmeden önce bir Amerikan gazetesinde yayınlanmasının ‘kabul edilemez’ olduğunu vurguladı. Oruç, raporun medyada paylaşılmasının komisyonun ne kadar lakayt çalıştığının göstergesi olduğunu dile getirdi.

TV5haber'e göre, BM İnsan Hakları Konseyi’nin altında oluşturulan komisyonun geçen sene Eylül ayında hazırlamış olduğu raporu hatırlatan Oruç, ”Bu raporda BM söylemek istediğini özetliyordu. Raporda BM, ambargonun illegal olduğunu, Mavi Marmara’da öldürülen ve yaralananların taammüden (planlayarak, tasarlayarak) öldürüldüğünü ve yaralandığını, İsrail’in insanlığa karşı suç işlediği belirtiliyordu. BM’nin hazırladığı rapor bütün dünyada saygınlıkla karşılanmıştı. Genel Sekreterin altında oluşturulan bu komisyon ise hiç kimseyle görüşmeden, hiç kimsenin görüşüne başvurmadan sadece İsrail ve Türkiye’nin vermiş olduğu raporlara göre masa başında hazırlandı. Komisyon sadece tarafların söylediklerini yansıtmış. Gördüğümüz şu ki İsrail ne diyorsa rapora o yansımış. İsrail’in ağzı var. Tüm dünyanın kabul edemeyeceği bir rapor.”‌ dedi.

Uluslararası mahkemelerin devreye girmesi gerektiğinin altını çizen Oruç, savaş suçları mahkemesinde, Türkiye’deki mahkemelerde ve Mavi Marmara’ya katılan ülkelerin adliyelerinde yargılamanın devam etmesi gerektiğini aktardı. Hazırlanan raporun ‘İsrail’in bölgede uyguladığı ambargonun legal olduğunu’ söylediğini dile getiren İHH yetkilisi, "Raporda, İsrail’in Filistin’e resmi bir yaptırım yaptığı söyleniyor. Tüm hukukçular bunun böyle olmadığını ifade ederken, BM raporunda ambargonun yasal olduğu söylenirse, o zaman İsrail’in yaptıklarının tamamı, İsrail’in hakkı olur. O zaman ‘Adam öldürmek, gemiye saldırmak, gemilere el koymak’ da kabul edilebilir bir uygulama olur." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin büyük devlet olma sorumluluğuyla 15 ay sabrettiğini vurgulayan Oruç, "Birilerinin İsrail’e hukukun üstünde olmadığını göstermesi gerekiyordu. O ülke de Türkiye oldu. Bütün dünyadan Türkiye’ye destek gelecek. Hem Amerika’dan hem de Avrupa’dan gelecek. İlk defa İsrail işlediği bir suç nedeniyle bir yaptırımla karşı karşıya. Bunun sonuçlarını barış olarak göreceğiz. Alınan kararlar çok olumlu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarını çok yerinde buluyoruz." ifadelerini kullandı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)