• Nombre de visites :
  • 692
  • 6/7/2011
  • Date :

Suudi Arabistan büyük bir "insan hakları mezarlığı"!

suudi arabistan büyük bir insan hakları mezarlığı!

 S. Arabistanlı hükümet karşıtı liderlerden "El-Hasan" bu ülkede sınıflar arası mesafenin tam bir uçuruma dönüştüğü ve halkın en ufak bir özgürlükten bile mahrum edildiğini vurguladı.Suudi Arabistanlı hükümet muhalifi liderlerden ve insan hakları aktivistlerinden biri olan "Hamza El-Hasan" muhabirimizle konuşurken, Riyad rejimini diktatör ve insan hakları ihlalcisi olarak tanımlayarak "Azınlık bir grubun çoğunluğa hakim olduğu Suudi Arabistan'da iktidardaki Suudi hanedanı aşırıcı dinci ve aşiretçi bir yaklaşımla dini azınlıkların haklarını açıkça ihlal ediyor" dedi.

"Hamza El-Hasan" daha sonra Suudi hanedanına bağlı organların insan haklarına ilişkin en basit özgürlük ve hukuku ihlal ettiklerinin altını çizerek, Riyad'ı insan hakları mezarlığı olarak tanımladı ve "Gerçekten de Suudi Arabistan, iktidardaki azınlığın halka hizmet sunma ve bu ülke insanlarını siyasi sürece katmak yerine hakimiyetini sürdürebilmek için sürekli olarak şiddet ve kaba güce başvurduğu insan hakları mezarlığı olarak biliniyor" şeklinde konuştu.

Halen Londra'da yaşamakta olan Suudili bu siyasi aktivist ayrıca, Suudi hanedanının iktidar koltuğuna oturduğu ilk günden itibaren Suudi halkının bütün haklarını çiğnemeye başladığını ifade ederek "Bu ülkede insan haklarının ihlalı çok uzun bir geçmişe sahip, ki bunları siyasi ve insan hakları aktivistlerinin tutuklanmaları, halkın çeşitli baskılar altında tutulması, ifade özgürlüğü diye bir şeyin olmaması ve ülkeye boğucu bir güvenlik havasının hakim olması gibi durumlarda görmek mümkün" dedi.

Suudi Arabistanlı Hamza El-Hasan" açıklamalarının başka bir bölümünde bu ülkedeki yabancı işçilere hakaret ve onları yurtdışı etmek için hiçbir bahaneye gerek duyulmadığını belirterek "Yabancı hizmetçilerden kimileri boş iddialar üzerine idam edildiler. Suudili bazı Prensler de birçok kez hizmetçilerini öldürdüler. Hatta yurt dışında bile yanlarında götürdükleri hizmetçilerini istediklerine uymadıkları bahanesiyle katlettiler, ki ABD ve Avrupalı bazı ülkelerde bunların aleyhine dava bile açıldı" ifadesini kullandı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)