• Nombre de visites :
  • 396
  • 20/6/2011
  • Date :

 Katil İsraili 2. Mavi Marmara korkusu sardı

katil israili 2. mavi marmara korkusu sard?!

 İHH’nın öncülük ettiği kampanya, Türkiye ile katil İsrail’i yeni bir karşılaşmanın eşiğine getirdi. 9 Türkün katili İsrail, MüslümanTürk halkından bir tokat daha yiyecek gibi..

 Katil İsrail'i 2. Mavi Marmara korkusu sardı! Katil İsrail ile ilk Mavi Marmara seferinin yarattığı krizin ardından ikinci kriz de eşiğe geldi. İlk organizasyonu da yapan İnsani Yardım Vakdı (İHH), tamirde olan Mavi Marmara gemisini Gazze’ye götürmeyecek, ancak filodaki yabancı bandıralı diğer gemilere Türk aktivistleri yerleştirecek.

Haber5’in bildirdiğine göre İHH’nın organize ettiği “2. Özgürlük Filosu” önümüzdeki günlerde Filistin’e insani yardım götürmek üzere Gazze’ye doğru yola çıkacak. Yunanistan, Fransa, İngiltere, Fransa, İrlanda, İsveç, Kanada ve ABD’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkeden aktivistler, 12 gemiyle Gazze’ye gidecek. Bir yıl önce Akdeniz’de saldırıya uğrayan Mavi Marmara gemisi ise “tamir ve onarım işleri yetişmediği için” filoda yer almayacak.

Yardım filosundaki gemilerin Kıbrıs adasının güneyindeki uluslararası sularda bir araya gelmesi öngörülüyor. Ancak, karışık günlerden geçen Suriye’ye olası bir uluslararası müdahale filonun rotasında değişikliğe neden olabilecek.

SEÇİM SONRASINA KALDI

Seçim öncesinde yapılacak organizasyonu, 12 Haziran sonrasına bırakan İHH, Türk hükümetinin filoya müdahale etmediğini savunuyor. Ancak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu filonun organizatörlerine, Mısır’ın Refah Sınır Kapısını açması ve Hamas ile El Fetih arasında anlaşma sağlanmasını göz önüne alnaları çağrısı yapmıştı. İHH, hükümeti de zor durumda bırakmamak için yabancı bandıralı gemilerle yola çıkacak.

AKDENİZ KURUMADI

İHH Başkanı Bülent Yıldırım da bu kez filoda Mavi Marmara’nın olmayacağını belirterek ‘’Akdeniz kurumadı. Mavi Marmara da her zaman bozuk olmayacak. Biz de bu kutlu filoya katılmadığımız için her zaman üzgün olmayacağız. Bir gün tamir edilince yola çıkacağız. Bu çok uzun bir süre olmayacak” dedi. Bu arada İHH’nın Avrupa’dan küçük bir gemi satın alma girişiminde bulunduğu, yetişmesi halinde yeni geminin de Gazze’ye gidecek filo içinde yer alacağı belirtildi.

Gazze'ye geçen yıl yardım götüren filodaki Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin düzenlediği baskında dokuz Türk hayatını kaybetmişti. Baskından sonra, Türkiye ile İsrail ilişkilerinin en sıkıntılı dönemlerinden birine girmişti. İkinci filonun gündeme gelmesi üzerine, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Moon da hükümetlere aktivistleri caydırma çağrısı yaptı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)