• Nombre de visites :
  • 434
  • 18/6/2011
  • Date :

Mavi Marmara artık Gazze ye gitmiyor

mavi marmara art?k gazzeye gitmiyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik deniz ablukasını kırmak amacıyla oluşturulan Uluslararası Özgürlük Filosu İkinci Koalisyonu'na, Mavi Marmara gemisi katılmayacak.

 Koalisyonunun İsveçli temsilcisi Dror Feiler, teknik nedenlerden dolayı Mavi Marmara'nın filoya katılamasa da, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın, filonun bir parçası olduğunu söyledi.

Zaman'ın haberine göre, İsveçli temsilci "Mavi Marmara'nın katılamayacak olması, İsrail'in öteden beri ileri sürdüğü, filonun sadece Türk ve İslamcıların projesi olduğu iddiasını boşa çıkaracaktır.'' şeklinde konuştu. İHH Başkanı Bülent Yıldırım da Mavi Marmara'nın teknik sorunlarından dolayı filoyu ertelemek istemediklerini söyleyerek, geminin tamiri tamamlandığı zaman filoya katılacağını belirtti. İHH Başkanı, filoya katılmama kararlarının arkasında hükümet kanadından gelen tavsiyelerin söz konusu olmadığını kaydetti. Aktivistleri İsrail'in istismar edebileceği adımlar atmamaları için dikkatli olmaya çağıran Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuyla ilgili açıklamalarında Gazze'ye insanî yardım taşıyan filonun sivil bir girişim olduğunu ve hükümetin direkt müdahil olmadığını dile getirmişti. Bakan, Mısır'ın Gazze ile kara bağlantısını sağlayan Refah Sınır Kapısı'nın açılmasının ardından, yardımların bu kanalla da ulaştırılabileceğini söylemişti.

Bu ay sonunda Gazze'ye gitmeyi amaçlayan filoda bir Amerikan gemisinin yanı sıra 40 kişiyi taşıyan Kanada bandıralı bir gemi ile Yunanistan, İsveç ve Norveç'ten gelen aktivistleri taşıyan kargo gemileri bulunuyor. Gemilerin bir bölümü İsrail'in son dönemde ilişkilerini geliştirdiği Yunanistan'dan kalkmaya hazırlanırken organizasyon yetkilileri, bu ülkede yaşanan hükümet karşıtı gösterilerin kendileri için risk oluşturduğu görüşünü dile getirdi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)