• Nombre de visites :
  • 562
  • 7/2/2011
  • Date :

Erdoğan Suriye'de Esad'la görüştü

erdoğan suriyede esadla görüştü

Suriye'ye giden Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile 2 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında yapılan ortak açıklamada "Mısır halkının talep ve beklentilerinin karşılanması ve yeni acıların önlenmesi için tarafların ortak çaba gösterecekleri ifade edilmiştir" denildi.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye Başbakanı Naci Otri de hazır bulundu.

Erdoğan ile Esad'ın Başkanlık Sarayı'ndaki görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.

Erdoğan ve Esad'ın ortak açıklaması, Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yayımlandı.

Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Esad arasında yapılan görüşmede, iki dost ülke arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Sayın Esad ve Sayın Erdoğan her alandaki işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir. Dostluk barajı temel atma töreni, bu işbirliğinin son meyvesidir. Söz konusu baraj, 10.000 hektarlık tarım alanının sulanmasını ve iki ülkenin sınır bölgelerindeki elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasını hedeflemektedir.

Cumhurbaşkanı Esad ve Sayın Erdoğan, iki ülke arasındaki işbirliğinin devamına ve bölgesel sorunlarla ilgili yüksek düzeyli ve şeffaf diyalogun önemine vurgu yapmışlardır. Ekonomik işbirliğinin pekiştirilmesi Suriye ve Türkiye halklarının yanı sıra bölge halklarının da istikrarı ve güvenliğini hedeflemektedir.

İki lider, Mısır başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası son gelişmeleri de ele almışlardır. Özellikle Mısır'ın en kısa zamanda güvenlik ve istikrara kavuşmasını ümit ve temenni ettiklerini ifade etmişlerdir. Mısır halkının talep ve beklentilerinin karşılanması ve yeni acıların önlenmesi için tarafların ortak çaba gösterecekleri ifade edilmiştir."

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)