• Nombre de visites :
  • 529
  • 7/2/2011
  • Date :

Mısır ve Tunus, batılılar için stratejik sürpriz !

mısır ve tunus, batılılar için stratejik sürpriz !

İslam İnkılabı Rehberi'nin Askeri Baş Danışmanı General Safavi "Amerikalılar, batılılar ve İsrailliler Mısır ve Tunus'ta başlayan İslami-halkçı inkılap karşısında stratejik olarak gafil avlandılar" dedi.İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei'nin Askeri Baş Danışmanı General Seyyid Yahya Safavi, kutsal savunma gazileri arasında yaptığı bir konuşmada Mısır ve Tunus'ta başlayan halkçı hareketleri değerlendirirken "ABD ve Siyonist İsrail'in istihbarat teşkilatlarından hiçbiri Tunus ve Mısır halklarının bir inkılaba hazırlandıklarını fark edemediler. Bu da Tunus ve Mısır'da başlayan hareketlerin onlar için stratejik bir sürpriz olmasına sebep oldu" dedi.

General Safavi konuşmasının devamında Mısır inkılabının sahip olduğu hızın kontroldan çıktığının altını çizerek, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei'nin geçen Cuma hutbelerinde Ortadoğu gelişmeleriyle ilgili beyanatını hatırlattı ve "İslam İnkılabı Rehberi'nin de belirttiği gibi Mısır halkının halen İslam ülkelerinin desteklerine ihtiyacı var" dedi.

İslam İnkılabı Rehberi'nin Askeri Baş Danışmanı General Safavi konuşmasının başka bir bölümünde, 1981 yılından bu yana Mısır'da Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmuş olan bir kimsenin bu durumunun bir diktatörlük ve ABD'yle işgalci İsrail'e bağımlılığının bir işareti olduğunu vurgulayarak "Siyonist İsrail'den sonra Amerikalılar, Mısır'a en büyük yardımları sunuyorlardı. ABD'den Mısır'a her yıl 3 milyar dolara kadar para yardımı yapılıyordu" dedi.

General Safavi ayrıca, Mısır'ın halen temel sorununun lider boşluğu ve Ordunun halka karşı tavrının net olmayışı olduğunu vurguladı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)