• Nombre de visites :
  • 594
  • 1/2/2011
  • Date :

İran Ortadoğu'da ABD hegemonyasını yıktı!

iran ortadoğuda abd hegemonyasını yıktı!

 Amerikalı bir gazeteci bir yazısında "Washington'a göre bölgedeki çekişmeler, ABD-İran hegemonyası arasındaki çatışmaların bir parçası. Bu doğruysa o zaman ABD savaşı kaybetmiştir" diye kaydetti. Mısır ve Tunus'taki halk ayaklanmalarını, İran İslam devriminin güçlü rüzgarları olarak tanımlayan Amerikalı gazeteci "Stephen Kinzer" Ortadoğu'da artık ABD hegemonyasının sona erdiğini ve İran'ın hegemonyasının başladığını yazdı.

Amerikalı gazeteci "Stephen Kinzer" Ortadoğu bölgesindeki son gelişmelerle ilgili kaleme aldığı ve haftalık olarak yayınlanan "Newsweek" dergisinde yayınladığı yazısında, Ortadoğu'da patlak veren son gerginliklerde ABD'nin siyasi olarak kenarda kaldığı ve ayrıca Washington'un bu gerginlikleri ABD'yle İslami İran'ın bölgede siyasi iktidarı kendi ellerine geçirmek üzere sürdürdükleri savaşın bir parçası olarak yorumladığına değinerek, ABD'nin bu savaşı kesin olarak kaybettiğini vurgulayıp Beyaz Saray'ın Ortadoğu stratejisinin de başarısızlığa mahkum olduğunu ilan etti.

Kinzer'e göre, Ortadoğu'da gerginliğin giderek şiddet kazandığı şartlarda, bölge gelişmelerini yönlendirecek gücü olmayan ABD sadece seyirci durumunda ve aynı zamanda zaten kendileri de bu gelişmeler karşısında pasif duran müttefiklerinden bir medet ummakta. ABD, bölge halkının öfkesinden de uzak durmaya çalışıyor.

Amerikalı gazeteci Kinzer yazısının bir bölümünde şöyle kaydetti: "Washington'a göre bölgedeki bu gerginlikler, ABD-İran hegemonyası arasındaki savaşın bir parçası. Eğer bu doğruysa o zaman savaşı kaybeden taraf ABD demektir. Zira ABD politikalarının biçimlenmesi, soğuk savaş dönemiyle ilgili olan siyasi stratejilere dayanmaktadır. Halbuki soğuk savaş döneminden bu yana Ortadoğu'da hakim olan güvenlik atmosferi önemli oranda değişmiştir."

Kinzer daha sonra şöyle yazdı: "ABD'nin bu aptalca siyaseti karşısında İran bölgede nüfuzunu arttırmaya ve Mısırlı göstericilerle ittifak kurmaya çalışıyor ve belki de bunu çok daha önceden yaptı bile!."

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)